Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Świeży oddech. Jak dbać o jamę ustną?

Czyste białe i lśniące zęby, mogą świadczyć o tym że jesteśmy zdrowi. Zły stan zębów i dziąseł może przyczyniać się do powstawania chorób ogólnoustrojowych.

Na stan naszego uzębienia wpływ mają także używki jak. np. palenie papierosów. W piątek (31.05) przypada Światowy Dzień bez tytoniu.Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Palacze są szczególnie narażeni na: choroby układu oddechowego – rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, raka płuc, raka języka, raka wargi, raka jamy ustnej, raka krtani, raka tchawicy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową i gruźlicę.

Substancje zawarte w dymie papierosowym mają także tendencję do osadzania się na szkliwie zębów i odbarwiania go. Dodatkowo u osób palących na styku zębów oraz w okolicach przyzębia można zauważyć powstawanie ciemnego nalotu. Rano, wieczorem oraz przed snem - takie są ogólne zalecania mycia zębów, jeśli chcemy, żeby i posłuży one nam na długie lata naszego życia. Jakich produktów i napojów należy unikać jeśli chcemy, żeby nasze zęby były białe, informuje dietetyk Kinga Stopa. 

Chcąc mieć świeży oddech często sięgamy po popularne gumy do żucia. Długotrwałe żucie gumy, niekorzystnie wpływa na szkliwo naszych zębów. Jakie są skutki uboczne, jeśli często spożywamy gumę do żucia?

Kinga Stopa dodała, że w walce z nieświeżym oddechem mogą nam pomóc naturalne przyprawy i zioła. 

Doskonałym sposobem na świeży oddech jest picie dużej ilości wody, która wypłukuje bakterie z jamy ustnej. Warto pić także ziołowe herbaty np. z mięty, która ma właściwości antybakteryjne i pomogą zadbać o świeży oddech.

Więcej o przestrzeganiu higieny jamy ustnej usłyszymy w „Poradniku dietetycznym” w najbliższy piątek (31.05) o godz. 10.40, na który serdecznie zapraszamy. Gościem audycji będzie dietetyk Kinga Stopa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze