Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

NATURALNIE LUBELSKIE

 

Chcesz poznać najbardziej atrakcyjne i bogate przyrodniczo zakątki województwa lubelskiego i dowiedzieć się więcej o ochronie bioróżnorodności i zrównoważonej gospodarce wodnej naszego województwa?

Zapraszamy do słuchania w każdy poniedziałek o godz. 17.05.

 

Cykl audycji „Naturalnie Lubelskie” realizowany w ramach kampanii „Lubelskie spotkania z przyrodą” powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego.

 

2022-11-07. Odcinek 20

Na skraju Płaskowyżu Nałęczowskiego i Małopolskiego Przełomu Wisły – w okolicach Kazimierza Dolnego – mamy wspaniałe widoki, meandrującą królową polskich rzek, łęgi, wąwozy, różnorodne ptaki, kanion.  O faunie, florze i przepięknych krajobrazach tej części województwa lubelskiego opowiada Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, prof. Grzegorz Grzywaczewski.

 

 


2022-10-31. Odcinek 19

Dzisiaj odwiedzimy Lasy Janowskie, a dokładnie miejscowość Szklarnia – jedyną w Polsce ostoję konika biłgorajskiego. Jolanta Kiszka z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych przybliża historię i cechy charakterystyczne tej rasy wywodzącej się z dziko żyjących słynnych polskich Tarpanów. Z kolei Ryszard Majkowski - Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego opowie o walorach przyrodniczych i turystycznych Lasów Janowskich. 

 

 


2022-10-24. Odcinek 18

Tematem dzisiejszej audycji jest krajobrazowy i leśny rezerwat przyrody „Nad Tanwią” - najatrakcyjniejsze miejsce Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. O fenomenie rezerwatu - 24 progach skalnych, tworzących malownicze wodospady zwane "Szumami" opowiada Małgorzata Grabek z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Aspektem historycznym tego miejsca zajął się Michał Mulawa - Wicemarszałek Województwa Lubelskiego.

 

 


2022-10-17. Odcinek 17

W dzisiejszym programie prof. Marcin Polak i prof. Grzegorz Grzywaczewski opowiedzą o naturalnych szlakach migracyjnych.

 

 


2022-10-10. Odcinek 16

 Dziś ruszamy w Lubelskie w poszukiwaniu wyjątkowych pomników. O jednym z nich - Dębie Bolko, pomniku przyrody, który rośnie w dolinie rzeki Bug w Hniszowie opowiedzą prof. Grzegorz Grzywaczewski – Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie i przyrodnik prof. Marcin Polak.

 

 


2022-10-03. Odcinek 15

Gmina Lubycza Królewska to wciąż nieodkryta perła Roztocza. To właśnie tu znajduje się Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach, które jest jednym czterech miejsc tego typu na świecie. Opowieść o tym ewenemencie na skalę światową snuje Bogusław Łyszczarz, leśniczy leśnictwa Siedliska i Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa.

 

 


2022-09-26. Odcinek 14

W naszych wędrówkach po regionie odwiedzamy dziś okolicę Krasnegostawu, a dokładnie Kraszczady w dolinie Wieprza na terenie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. O tej tajemniczej krainie zwanej Małymi Bieszczadami Lubelskimi opowiedzą Michał Mulawa - Wicemarszałek Województwa Lubelskiego i Krzysztof Wojciechowski z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

 

 


2022-09-19. Odcinek 13

Suseł perełkowany, chomik europejski czy wisienka karłowata – co łączy te wszystkie gatunki? Są rzadkie i wszystkie występują na Lubelszczyźnie. O gatunku priorytetowym, którym jest suseł perełkowany opowiedzą Krzysztof Wojciechowski z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych i Prof. Marcin Wolak z UMCS w Lublinie.

 

 


2022-09-12. Odcinek 12

Chełmski Park Krajobrazowy to słynne chełmskie torfowiska węglanowe, to wodniczka – gatunek ptaka zagrożony w skali świata, to też kompleksy leśne oraz styk Wschodu i Zachodu, czyli ciekawe cerkwie i kościoły. Gośćmi audycji są Krzysztof Wojciechowski z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych i Grzegorz Grzywaczewski – Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

 

 


2022-09-05. Odcinek 11

W dzisiejszej audycji będziemy dziś odkrywać tereny Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego z naszymi przewodnikami: Grzegorzem Grzywaczewskim – Prezesem WFOŚiGW w Lublinie i Michałem Zielińskim z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

 

 


2022-08-29. Odcinek 10

Żurawie z Poleskiego Parku Narodowego są tematem dziesiątej audycji z cyklu NATURALNIE LUBELSKIE, w której gościmy prof. Grzegorza Grzywaczewskiego – Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie i Kamila Stepucha – Prezesa Fundacji dla Przyrody.

 

 


2022-08-22. Odcinek 9

Tematem dzisiejszej audycji jest Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu, położony na terenie województwa lubelskiego i mazowieckiego. O rzece Bug i jego dobroczynnej roli dla natury opowie prof. Grzegorz Grzywaczewski – Prezes WFOŚiGW w Lublinie oraz Zdzisław Szwed – Członek Zarządu Województwa Lubelskiego.

 

 


2022-08-15. Odcinek 8

W Krainie Lessowych Wąwozów położonych w trójkącie Kaziemierz-Nałęczów-Puławy gościmy prof. Grzegorza Grzywaczewskiego – Prezesa WFOŚiGW w Lublinie oraz Wiesława Czernieca – Wiceprezesa Lokalnej Organizacji Turystycznej "Kraina Lessowych Wąwozów".

 

 


2022-08-08. Odcinek 7

W audycji kontynuujemy spacer po Roztoczańskim Parku Narodowym z Zastępcą Dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego Tadeuszem Grabowskim oraz z dr Przemysławem Stachyrą z RPN ścieżką prowadzącą do wieży widokowej na Białej Górze.

 

 


2022-08-01. Odcinek 6

W dzisiejszej audycji z Zastępcą Dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego Tadeuszem Grabowskim przespacerujemy się po Roztoczańskim Parku Narodowym.

 

 


2022-07-25. Odcinek 5

Pieszo czy rowerem? W dzisiejszym programie Łukasz Omelczuk z Poleskiego Parku Narodowego podpowiada, co warto wiedzieć, zwiedzając Poleski Park Narodowy na rowerze.

 

 


2022-07-18. Odcinek 4

Opowieść wprost z Poleskiego Parku Narodowego połączą dęby. W miejscowości Łomnica ma początek ścieżka przyrodnicza Dąb Dominik. Gościem audycji jest Łukasz Omelczuk z Poleskiego Parku Narodowego.

 

 


2022-07-11. Odcinek 3

Transgraniczny Rezerwat Biosfery „Polesie Zachodnie” – dziś z Jarosławem Szymańskim, Dyrektorem Poleskiego Parku Krajobrazowego przybliżymy Państwu bogactwo związane z tym docenionym przez UNESCO obszarem.

 

 


2022-07-04. Odcinek 2

ROZTOCZE  - od blisko 3 lat wpisane na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO. To tu dziś gościmy z Tadeuszem Grabowskim, Zastępcą Dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego.

 

 


2022-06-27. Odcinek 1

Dwa parki narodowe, kilkanaście krajobrazowych, kilkadziesiąt rezerwatów przyrody i sto dwadzieścia obszarów Natura 2000 – to lubelska przyroda w liczbach. W cyklu „Naturalnie Lubelskie” z Tadeuszem Grabowskim - Zastępcą Dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego zobaczymy to, co najcenniejsze w naszym regionie.

 

 

Podziel się

Napisz do nas!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.