Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Depresja. Czy jedzenie wpływa na poprawę samopoczucia?

Według Światowej Organizacji Zdrowia, do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób i częściej diagnozowana jest ona u kobiet, niż u mężczyzn.

Objawy depresyjne nasilają się częściej w okresie jesienno -zimowym, a jest to spowodowane przede wszystkim brakiem słońca. Kiedy szybko zapada zmrok lub przebywamy w zaciemnionych pomieszczeniach, w naszym organizmie wydzielana jest melatonina, czyli hormon snu. To jedna z przyczyn większej senności w okresie jesienno-zimowym. Jednak u niektórych osób depresja nasila się także sezonowo, np. wiosną. Powrót życia towarzyskiego, kąpiele w morzu czy grillowanie z przyjaciółmi – tego rodzaju aktywności u osób, które na co dzień spędzają czasy wolny w domowym zaciszu, mogą wywoływać  niepokój i poddenerwowanie. Czy dieta może pomóc w łagodzeniu stanów depresji? Zdaniem dietetyk Kingi Stopy istnieje związek pomiędzy spożywaniem pewnych pokarmów, a poprawą nastroju.

Osoby zmagające się z nasilonymi stanami depresyjnymi powinny unikać cukru. Dieta takich osób powinna być bogata w warzywa, ryby oraz białko, które znajdziemy w jajach i serach.

Jaka jest rola suplementów diety w łagodzeniu objawów depresji?

Jednym z objawów depresji jest senność. Jednak aby poczuć się lepiej powinniśmy do naszej diety wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe oraz dużą dawkę ruchu, która dostarczy nam energii. 

Więcej produktach spożywczych, łagodzących stany depresyjne usłyszymy w „Poradniku dietetycznym” w piątek (05.04) o godz. 10.40, na który serdecznie zapraszamy. Gościem audycji będzie dietetyk Kinga Stopa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze