Do uroczystości wprowadzenia relikwii wierni oraz środowiska harcerskie będą się przygotowywać już od najbliższego wtorku (14.02). Mówi proboszcz parafii, ks. Marek Giergiel.
Dzień później, w liturgiczne wspomnienie bł. ks. Frelichowskiego (23.02), nastąpi uroczyste wprowadzenie relikwii do świątyni.
Jak doszło do sprowadzenia relikwii patrona harcerzy do Hrubieszowa?
Ks. Marek Giergiel wyraża nadzieję, że kościół Ducha Świętego w Hrubieszowie i obecne w nich relikwie bł. ks. Wincentego Frelichowskiego będą miejscem cyklicznych spotkań i modlitwy środowisk harcerskich.
Ks. Stefan Wincenty Frelichowski urodził się w 1913 roku w Chełmży. W wieku 14 lat wstąpił do Sodalicji Mariańskiej i harcerstwa. Po wstąpieniu do seminarium duchownego w 1931 r. angażował się w ruch abstynencki oraz w akcję misyjną i charytatywną na terenie diecezjalnego Caritas, cały czas udzielając się w harcerstwie. W 1937 roku w Pelplinie przyjął święcenia kapłańskie.
We wrześniu 1939 ks. Frelichowski razem z innymi toruńskimi księżmi został uwięziony. Dla władz niemieckich był szczególnie podejrzany ze względu na swoje zaangażowanie w ruchu harcerskim. Od 1940 r. przebywał kolejno w obozach koncentracyjnych w Stutthof, Grenzdorf, Sachsenhausen i Dachau. Podejmował tam konspiracyjne działania. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie Msze św. i rozdzielał Komunię św. W Dachau dobrowolnie zgłosił się, żeby służyć w baraku dla chorych na tyfus. Zaraził się i zmarł na tę chorobę 23 lutego 1945 roku. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II 7 czerwca 1999 roku w Toruniu. Błogosławiony Wincenty w 2003 roku został ustanowiony patronem polskich harcerzy.
Napisz komentarz
Komentarze