Wraz z opiekunem, dr. inż. Janem Kamińskim, oraz Krzysztofem Wojciechowskim z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, studenci przeszli „Turystycznym szlakiem pieszym śladami ks. Stefana Wyszyńskiego po Ziemi Skierbieszowskiej”.
Ponad trzydziestokilometrowa trasa szlaku upamiętnia ukrywanie się na tych terenach przyszłego Prymasa Tysiąclecia przed poszukującym go Gestapo. Trwało ono od jesieni 1941 do wiosny 1942 r.
Szlak rozpoczyna się w Żułowie, w Gminie Kraśniczyn, przebiega przez gminę Skierbieszów i kończy się w gminie Sitno. Z pielgrzymami z KUL-u Katolickie Radio Zamość spotkało się w pierwszym dniu wędrówki.
Bardzo się cieszymy, że możemy poznawać te miejsca – podkreślał dr Jan Kamiński.
Szlakiem wędrowało łącznie dziesięć osób. Była wśród nich Kamila, studentka I roku.
Student II roku, Tomasz, jest zdania, że trudne doświadczenie ukrywania się, które wpisało się w początki kapłaństwa ks. Wyszyńskiego, mogło wywrzeć wpływ na jego dalsze lata.
Autor przewodnika po szlaku, a jednocześnie pracownik Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Krzysztof Wojciechowski podkreślał duże zainteresowanie młodzieży trasą.
Warto przypomnieć, że kilka lat po okresie wojennego ukrywania się, ks. Stefan Wyszyński, już jako biskup ordynariusz lubelski, wizytował niektóre z parafii, obecnie znajdujących się na terenie szlaku.
Napisz komentarz
Komentarze