Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Skarb Wandalów z Hrubieszowa

Ważący około 5,5 kilograma skarb, składający się z 1753 srebrnych monet, trafił do muzeum w Hrubieszowie.

Autor: muzeum hrubieszów

Unikalne znalezisko pochodzi z I i II wieku naszej ery, a zostało odkryte przypadkowo na terenie miejscowości Cichobórz w gminie Hrubieszów przez jednego z mieszkańców.
– To największy skarb z okresu rzymskiego na Lubelszczyźnie i jeden z największych znalezionych dotychczas w Polsce. Jest jednym z największych znalezisk tego typu nawet w skali europejskiej. Jego wartość historyczna i naukowa jest wręcz trudna do oszacowania – mówi dyrektor Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, Bartłomiej Bartecki.

POSŁUCHAJ


Zdaniem profesora Andrzeja Kokowskiego z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie, znalezisko potwierdza tezę, zgodnie z którą w Kotlinie Hrubieszowskiej w okresie rzymskim miały miejsce wydarzenia kluczowe dla historii środkowej Europy.

POSŁUCHAJ


Odkrycie to ma olbrzymie znaczenie dla europejskiej archeologii - dodaje prof. Kokowski.


POSŁUCHAJ

Wyjątkowość archeologiczną tego rejonu podkreśla liczba przypadkowych odkryć, dokonanych na jego terenie. Pracownicy muzeum w Hrubieszowie informują, że w ciągu ostatnich 10 lat w powiecie hrubieszowskim było ich aż kilkadziesiąt.
– Zgłaszają je do nas rolnicy, operatorzy koparek czy policjanci – mówi kustosz Działu Archeologicznego Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, Anna Hyrchała.


POSŁUCHAJ

Teraz monety zostaną opracowane przez ekspertów. Na tej podstawie powstanie dwujęzyczny katalog do przyszłej wystawy dotyczącej dziejów Kotliny Hrubieszowskiej z początków naszej ery.
Odkrywcą skarbu jest Mariusz Dyl, który zabezpieczył monety, a następnie przekazał je do Muzeum. W podziękowaniu za jego postawę władze placówki zamierzają za pośrednictwem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie wystąpić o nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla znalazcy.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze