W tym roku do konkursu stanęło 8 chórów działających na terenie Archidiecezji Przemyskiej. Wykonawcy zaprezentowali utwory o tematyce maryjnej. Mieli na to 15 minut regulaminowego czasu. Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie jest właściwym miejscem dla tego typu wydarzeń muzycznych, stwierdza Kierownik Działu Dziedzictwa i Edukacji Kulturowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu, Agata Hemon:
Jakość brzmienia, emisja głosu czy dobór repertuaru, na to zwraca uwagę konkursowa komisja, mówi członek jury, pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dr hab. Barbara Pazur:
Jednak miejsca na podium są tylko trzy.
Utworzenie zwycięskiego chóru powstało z potrzeby serca, mówi dyrygent Chóru Mieszanego „Deo Cantamus” z Tuczęp, Dominika Godzień:
Obecnie chór mieszany wykonuje utwory o tematyce religijnej.
Radość ze zwycięstwa jest tym większa, gdyż „Deo Cantamus” jest chórem nie posiadającym w swych szeregach profesjonalnych muzyków.
Na zakończenie wszystkie chóry wspólnie wykonały utwór „Gaude Mater Polonia”, a zwycięscy otrzymali nagrody. Fundatorami nagród byli Centrum Kulturalne w Przemyślu, Wójt Gminy Lubaczów, Burmistrz Lubaczowa, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, Starosta powiatu Lubaczowskiego i Parafia Konkatedralna w Lubaczowie.
Napisz komentarz
Komentarze