Klasyfikacja podestów ruchomych
Podesty ruchome należą do kategorii urządzeń dźwigowych, które z założenia wykorzystuje się w celu przemieszczania (głównie unoszenia) materiałów oraz pracowników na specjalnej platformie lub w koszu. Podesty ruchome, biorąc pod uwagę ich zastosowanie, zalicza się także do kategorii urządzeń transportu bliskiego.
Według klasyfikacji Urzędu Dozoru Technicznego (pod który podlegają wszystkie urządzenia transportu bliskiego), podesty ruchome należą do grupy kategorii urządzeń oznaczanej jako “P”:
- IP - dla podestów ruchomych przejezdnych;
- IIP - dla podestów ruchomych: wiszących, masztowych oraz podestów stacjonarnych.
Podział ten wynika z konstrukcji urządzenia.
Podesty przejezdne
W ich konstrukcji platforma robocza osadzona jest zwykle na podwoziu samochodowym. Dzięki temu podesty ruchome tego typu mogą przemieszczać się szybciej i sprawniej po drogach przeznaczonych także dla innych pojazdów.
Podesty ruchome przejezdne wykorzystuje się np.:
- w pilnych pracach związanych z naprawami sieci energetycznej oraz trakcyjnej;
- podczas remontów oraz prac budowlanych na wysokościach;
- w zadaniach związanych z utrzymaniem zieleni oraz pielęgnacją drzew;
- podczas montowania ozdób świątecznych w przestrzeni miejskiej.
Podesty wiszące
W przypadku tych podestów, platforma robocza podwieszona jest na linach, które połączone są wciągarkami. Tego typu konstrukcje montuje się np. na dachach. Są one pomocne podczas:
- prac porządkowych w wieżowcach (głównie w trakcie mycia okien czy fasady budynku);
- prac z zakresu budowlanego (kładzenie izolacji, ocieplenia, wykonywanie elewacji);
- montażu banerów oraz oświetlenia na budynkach.
Podesty masztowe
Składają się one z platformy roboczej unoszonej na maszcie oraz podwozia w formie wózka holowniczego. Znajdziesz je np. na: www.lemarpol.eu/oferta/platformy-robocze-podesty-ruchome/.
Wykorzystuje się je przede wszystkim:
- w branży budowlanej - podczas budów, remontów, montażu rynien, oświetlenia itp.;
- podczas prac związanych z renowacją i odnawianiem zabytkowych budynków;
- w branży rozrywkowej - są użyteczne w trakcie montowania scenografii, oświetlenia oraz nagłośnienia.
Rodzaje wysięgników
Podesty ruchome mogą różnić się nie tylko typem konstrukcji, ale również rodzajem zamontowanego wysięgnika, który umożliwia unoszenie platformy czy kosza roboczego. Wyróżnia się:
- wysięgniki teleskopowe proste - unoszące platformę na prostym, sztywnym maszcie;
- wysięgniki przegubowe - ich maszt jest łamaną konstrukcją;
- wysięgniki teleskopowe - przegubowe - połączenie dwu powyższych konstrukcji;
- wysięgniki nożycowe - wysięgniki w tym przypadku przyjmują formę dwóch łamanych “nożyc” napędzanych przez siłowniki.
W jakich sytuacjach sprawdzają się różne rodzaje wysięgników?
Zarówno wysięgniki teleskopowe, jak i przegubowe znajdują swoje zastosowanie w odmiennych sytuacjach.
Podest ruchomy z prostym wysięgnikiem czy podest nożycowy najlepiej sprawdza się w miejscu, do którego można łatwo podjechać i umieścić urządzenie bezpośrednio pod wskazanych, docelowym miejscem pracy.
Z kolei podest z łamanym wysięgnikiem idealnie wykazuje się w warunkach pracy, gdzie pracownik w koszu musi dotrzeć do miejsca, pod które nie można podjechać, dostęp jest utrudniony, np. nad regałami magazynowi (więcej o nich dowiesz się z artykułu dostępnego tutaj). Ramię masztu podzielone jest na segmenty, co umożliwia umieszczenie kosza w dowolnym miejscu, bez konieczności dojeżdżania urządzeniem bezpośrednio pod nim.
Parametry podestów ruchomych
Podesty ruchome, tak samo jak wózki widłowe czy innego rodzaju urządzenia transportu bliskiego, także różnią się między sobą parametrami. Co jest najważniejsze podczas zakupu podestu ruchomego:
- udźwig nominalny wyrażany w kilogramach (oraz dodatkowo liczba określenie liczby osób, które mogą w tym samym czasie znajdować się w koszu);
- maksymalna wysokość platformy roboczej;
- zasięg roboczy masztu;
- prędkość unoszenia;
- wymiary platformy.
Jeśli podest ruchomy jest samojezdny warto pamiętać także o maksymalnej prędkości jazdy, jaką może rozwijać oraz typie napędu.
Napęd w podestach ruchomych
Ruchome podesty mogą posiadać dwa typu napędu:
- elektryczny;
- lub spalinowy.
Podesty ruchome z napędem elektryczny, tak samo jak takie jak tutaj - wózki widłowe elektryczne, mogą być używane wewnątrz pomieszczeń, natomiast podesty spalinowe (z napędem Diesel - podobnie jak tego typu jak tu wózki widłowe spalinowe) - z uwagi na emisję spalin powinno się wykorzystywać przede wszystkim na zewnątrz, na otwartych przestrzeniach.
Alternatywne rozwiązania dla ruchomych podestów
Jeżeli szukasz bardziej statycznych rozwiązań alternatywnych dla ruchomym podestów, to jednym z nich może być tradycyjne rusztowanie. W przeciwieństwie do podestów, istnieje możliwość zamontowania go na dłuższy okres. Mimo to, jego użycie nie wiąże się z żadnymi kosztami eksploatacyjnymi (w końcu nie posiada napędu).
Więcej o tym kiedy warto wybrać rusztowanie, kiedy pomost roboczy, a kiedy platformę, dowiesz się z artykułu, który znajdziesz tutaj.
Podsumowanie
Podesty ruchome to bardzo przydatne urządzenia, które sprawdzają się zarówno w drobnych, jak i większych pracach na dużych wysokościach. Dzięki napędowi sprawnie unoszą zarówno pracowników, jak i niezbędne narzędzia czy materiały, a wygodne zdalne sterowanie wspomaga ich obsługę.