Nie igrajmy z kolorami!
Można czasami to zauważyć i aż z wrażenie złapać się za głowę… Taką reakcję wywołać mogą źle dobrane kolory na elewacji, nie tylko domów jednorodzinnych, ale i bloków mieszkalnych. I to właśnie te drugie potrafią aż razić w oczy pastelowymi kolorami, tak jakby ktoś odpowiedzialny za to zadanie, nie znał żadnych zasad, jak należy je zestawiać. Żeby nie zrobić takiego błędu u siebie, warto znać podstawowe warunki, które decydują o tym, czy powiemy “wow”, czy raczej z niedowierzania zrobimy wielkie oczy.
Przed wyborem elewacji
Jeszcze zanim zacznie się malowanie, musimy pomyśleć, jaki kolor pokrycia dachowego wybrać. Nie ma tu niestety zbyt dużo opcji, ale nie jest też tak, że jesteśmy skazani na nudę. Firmy tworzące pokrycia z każdym rokiem trochę rozszerzają swoją ofertę, a więc łatwiej dopasować odpowiednią kolorystykę. Zasada jest prosta - kolor dachu powinien współgrać z całością budynku, a więc także z planowanym kolorem elewacji. Przykładowo, jeśli jesteśmy zwolennikami klasyki i mamy dach ceglasty, to ściany powinny być białe lub kremowe. Inspiracją mogą być gotowe projekty, na których zobaczymy, jak to się prezentują, na przykład projekty domów jednorodzinnych - domoweklimaty.pl.
Jaśniej czy ciemniej?
W przeciwieństwie do ograniczonej kolorystyki pokryć dachowych, w przypadku odcieni na elewację mamy bardzo duży wybór. Dla uporządkowania jednak dzieli się je wszystkie na dwie grupy: jasną i ciemną. Niezmiennie bardzo popularna jest biel, a więc można ją spotkać na bardziej tradycyjnych i nowoczesnych budynkach. Jej największą zaletą jest uniwersalność, poza tym bezproblemowo łączy się z innymi kolorami. Inną ciekawą jest barwa żółta, która rozświetla dom, sprawia, iż staje się on cieplejszy. Można też spotkać odcienie błękitu i szarości, ale oba te kolory powinny być dobierane rozważnie, najlepiej połączone z innymi barwami.
Kształt wpływa na kolor
Forma naszego domu może decydować o tym, jaki kolor warto wybrać. Jasny, szczególnie biały, można stosować na całej elewacji, ale też podkreślając detale. Wielu inwestorów działa odważnie, mieszając odcienie jasne i ciemne. To dobry pomysł, ale musi być to zrobione z wyczuciem, aby efekt zachwycał, a nie odstraszał. Ciemne kolory najlepiej pasują do uwypuklenia pewnych elementów architektonicznych i właśnie w takich miejscach powinny być wykorzystywane.
Z artykułu dowiedzieliśmy się dość istotnych informacji na ten temat, warto więc się do nich stosować, żeby uczynić dom bardziej atrakcyjny estetycznie. Jednocześnie dla zainteresowanych mamy coś jeszcze do poczytania, a mianowicie artykuł pt. “Przed wybraniem projektu domu - o czym pamiętać?”.