Dobór rodzaju silnika hydraulicznego
Na rynku dostępne są różne rodzaje silników hydraulicznych. Wskazują one na specyfikę pracy danego urządzenia oraz na potencjał jego zastosowania w danej aplikacji. To jedno z podstawowych kryteriów doboru silników z tej kategorii. Do najpopularniejszych modeli należą: silniki orbitalne (gerotorowe), silniki tłokowe (osiowe lub promieniowe), silniki zębate i silniki łopatkowe. Przed finalizacją transakcji należy zapoznać się z ich przeznaczeniem.
Parametry techniczne
Przy zakupie silnika hydraulicznego należy wziąć pod uwagę najważniejsze parametry techniczne. To one decydują o potencjale zastosowania danego urządzenia oraz o jego skuteczności. Poniżej w kilku zdaniach opisano wybrane z nich.
Moc i moment obrotowy
W silniku hydraulicznym bardzo ważne są moc i moment obrotowy. To one wskazują na to, z jaką wydajnością pracuje dane urządzenie oraz jakim obciążeniom może być poddawane. Parametr ten dobiera się do wymagań danej aplikacji i specyfiki układu.
Ciśnienie robocze
Ten parametr producenci podają we wskaźniku maksymalnym i nominalnym. Ciśnienie robocze wskazuje na to, w jakim stopniu może być sprężona ciecz w układzie (np. olej hydrauliczny) oraz ile energii przekaże ona w pełnym procesie.
Prędkość obrotowa
Ten parametr wskazuje na to, jaki jest zakres pracy silnika hydraulicznego. Standardowo podawana jest maksymalna oraz minimalna prędkość obrotowa urządzenia.
Przepływ oleju w układzie
Przepływ oleju powinien być dostosowany do natężenia wymaganego w danym układzie. Właśnie dlatego zanim kupimy silnik hydrauliczny należy zweryfikować jego możliwości oraz to, czy spełnia on wymagania występujące w danej aplikacji.
Inne ważne aspekty
Podczas zakupu silnika hydraulicznego należy wziąć się jeszcze kilka innych aspektów. Ważne jest środowisko pracy urządzenia, w tym m.in.: temperatura, ewentualne zanieczyszczenia czy też wilgotność. Do tego uwzględnia się m.in.: wibracje, hałas oraz obciążenie i jego rodzaj. Dodatkowo warto zweryfikować konstrukcję urządzenia i sprawdzić, jakie zastosowano w nim:
- uszczelnienia;
- łożyska;
- zawory odprężająco-zwrotne.
Tak naprawdę każdy detal ma znaczenie. W przypadku wymiany silnika w układzie, należy sprawdzić parametry dotychczas wykorzystywanego urządzenia lub zapoznać się ze wskazaniami technicznymi producenta maszyny. Dzięki temu zminimalizuje się ryzyko ewentualnych błędów w doborze. Z doświadczenia wiemy, że swój zakup warto skonsultować z branżowym ekspertem. Atrakcyjną ofertę w tym zakresie przygotowano w Hydromech.