Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Czy Esperal (wszywka alkoholowa) może być wsparciem w leczeniu alkoholizmu?

Esperal, czyli popularna wszywka alkoholowa, stosowana jest coraz powszechniej w procesie leczenia choroby alkoholowej. Choć nie jest lekiem na alkoholizm, cieszy się rosnącą popularnością ze względu na swoją skuteczność w motywacji chorego do walki z uzależnieniem. Działanie substancji opiera się na mechanizmie blokady i upośledzenia prawidłowego przebiegu metabolizmu alkoholu etylowego w ludzkiej wątrobie. Z udziałem leku dochodzi bowiem do ograniczenia ilości wydzielanego enzymu wątrobowego niezbędnego w metabolizmie etanolu. Działanie Esperalu odczuwają wyłącznie nietrzeźwi pacjenci. Warto więc pamiętać o tym, że podstawowym zaleceniem lekarskim podczas terapii wszywką jest konieczność zachowania długotrwałej i bezwzględnej abstynencji.
  • 09.12.2024 13:11
  • Autor: Grupa tipmedia
Czy Esperal (wszywka alkoholowa) może być wsparciem w leczeniu alkoholizmu?

W warunkach fizjologicznych etanol trawi się do nieszkodliwej postaci kwasu octowego, a następnie dwutlenku węgla i wody. Zaburzenie szlaku metabolicznego przez Esperal powoduje, że w organizmie zaszytego chorego po wypiciu alkoholu kumulują się toksyny. Jedną z najgroźniejszych jest aldehyd octowy. To on jest odpowiedzialny za objawy tzw. reakcji disulfiramowej, których obawiają się zaszyci uzależnieni. W terapii awersyjnej to głównie lęk i awersja powstrzymują pacjentów przed sięganiem po kieliszek. To odpowiednie wsparcie dla kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Jej nieodłącznymi elementami powinny być ponadto: detoks alkoholowy i psychoterapia alkoholizmu.

Esperal, wszywka alkoholowa, Disulfiram WZF

Czym jest i jak działa wszywka alkoholowa? Esperal nazywany jest potocznie wszywką alkoholową ze względu na sposób podania leku do organizmu pacjenta. Ma formę jałowych tabletek, które lekarz wszczepia podskórnie w okolicę mięśnia pośladka chorego. Substancją czynną leku jest disulfiram. To bloker (inhibitor) dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzymu wątrobowego odpowiedzialnego za prawidłowy szlak metaboliczny etanolu. Jego niewystarczająca ilość powoduje gromadzenie się w krwiobiegu toksyn, co pacjent odczuwa pod postacią groźnych objawów zatrucia. Konsekwencje połączenia leku z etanolem określa się mianem reakcji disulfiramowej. Pacjenci odczuwają wówczas bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, nadpotliwość, drżenia, zaburzenia świadomości. W konsekwencji reakcja disulfiramowa nie tylko nie jest przyjemna, ale okazuje się nawet groźna dla życia człowieka.

Gdzie wszywa się Esperal? Radom stanowi odpowiedź na to częste pytanie pacjentów. Ofertę Centrum Medycznego Galmedic dotyczącą profesjonalnego zaszycia przedstawiono tutaj: https://radom.galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Jak działa Esperal? Terapia awersyjna i farmakologia jako metody wspierające pacjenta w procesie wyjścia z uzależnienia

Jak działa Esperal? Blokada wydzielania enzymu wątrobowego spowodowana obecnością leku w krwiobiegu pacjenta jest długotrwała. Substancja czynna stopniowo uwalnia się do ustroju i czuwa na straży trzeźwości chorego. Obawia się on reakcji własnego organizmu po spożyciu etanolu i głównie z tego powodu powstrzymuje się przed podjęciem próby przepicia wszywki. Dlatego Esperal zaliczany jest do grona skutecznych technik awersyjnych, wykorzystywanych podczas terapii uzależnienia od alkoholu.

Farmaceutyczne środki lecznicze stosowane wspierająco w leczeniu alkoholizmu nie wywołują bezpośrednich zmian w funkcjonowaniu układu nerwowego człowieka. Znajomość mechanizmu ich działania skłania pacjentów do utrzymywania długotrwałej abstynencji. Specyfikę stosowania leku poznają oni już podczas wizyty konsultacyjnej z chirurgiem. Ze względów bezpieczeństwa chorzy jeszcze przed zabiegiem zaszycia alkoholowego muszą przerwać ciąg alkoholowy i wytrwać w trzeźwości przynajmniej przez 24 godziny. To zadanie trudne dla większości osób uzależnionych, niezależnie od stopnia zaawansowania choroby alkoholowej. Korzystają zatem powszechnie z pomocy i wsparcia specjalistów, czyli z profesjonalnego odtrucia alkoholowego. Po wszywce alkoholowej pacjentom zaleca się z kolei dołączenie do spotkań ze specjalistami w ramach psychoterapii alkoholizmu. Mogą być one realizowane w formie indywidualnej lub grupowej (również spotkań grup wsparcia lub meetingów AA).

Jak się przygotować do zabiegu wszycia Esperalu? Wskazania i przeciwwskazania do implantacji leku a działania niepożądane

Wszycie Esperalu wymaga uprzedniej konsultacji lekarskiej. Podczas niej specjalista weryfikuje istnienie wskazań oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Esperal poleca się przede wszystkim tym chorym, którzy są zmotywowani do walki z nałogiem, ale nie wystarcza im chęci, by pokonać nałóg i dolegliwości wynikające z tzw. głodu alkoholowego. Disulfiram wszywa się pomocniczo na każdym etapie rozwoju uzależnienia.

Wśród głównych przeciwwskazań do stosowania terapii awersyjnej wymienia się stan upojenia alkoholowego lub po spożyciu alkoholu przez pacjenta oraz nadwrażliwość na składniki leku. Do zabiegu ze względów bezpieczeństwa nie kwalifikują się również pacjenci zmagający się z chorobami nerek, układu krążenia, układu nerwowego i zaburzeniami psychicznymi (w tym depresją i po próbach samobójczych w przeszłości). Niewskazane jest wykonywanie zaszycia u chorych z niewydolnością krążenia, chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca, niektórymi schorzeniami metabolicznymi.

Wykonanie implantacji disulfiramu nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Lekarz zaznajamia go z przebiegiem zabiegu i zaleceniami po zaszyciu. Świadomie i dobrowolnie podpisuje on zgodę na rozpoczęcie procedury medycznej. Esperalu nie stosuje się zatem jako elementu przymusowej terapii odwykowej uzależnionego. Po dopełnieniu wszelkich formalności lekarz odkaża i oczyszcza skórę pacjenta. Wykonuje również znieczulenie miejscowe w obszarze zabiegowym.

Czy disulfiram leczy alkoholizm? Jak długo działa wszywka?

Esperal to środek stosowany u pacjentów na ich indywidualne życzenie i zgodnie z ich wolą. Aby go zaszyć w organizmie, konieczne jest przeprowadzenie krótkiego i mało inwazyjnego zabiegu. W jego przebiegu konieczne jest przerwanie ciągłości tkanek skórnych pacjenta. Chirurg w okolicy mięśnia pośladkowego w wypreparowanej kieszonce umieszcza wyliczoną dawkę jałowych tabletek z Esperalem (zwykle do 10 sztuk). Rana zostaje następnie zaszyta przy użyciu nici chirurgicznych. Stan pacjenta po zabiegu nie wymaga jego hospitalizacji, nie wiąże się również z długotrwałą rekonwalescencją.

Wszywka alkoholowa w organizmie jest niewyczuwalna. Nie jest również widoczna pod skórą. Lek działa w sposób aktywny nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy. Wspomaga leczenie uzależnienia od alkoholu, wzmacniając motywację do utrzymania abstynencji. Podczas stosowania terapii awersyjnej osoba uzależniona powstrzymuje się bowiem nie tylko od picia czystego alkoholu, ale również od spożywania niektórych słodyczy, sosów czy przetworów. Pacjenci powinni ponadto uważać podczas stosowania wybranych kosmetyków, leków, perfum, płynów do płukania jamy ustnej i środków dezynfekujących. Spożycie nawet minimalnej ilości alkoholu może skutkować nie tylko objawami zatrucia, ale również nawrotem nadużywania alkoholu. Czy sama wszywka wystarczy, by wyleczyć osobę uzależnioną? Niezaprzeczalnie wszywka alkoholowa pomaga w pokonaniu stanu nietrzeźwości i utrzymaniu abstynencji, jednak zwykle tylko okresowo. By efekt terapeutyczny utrzymał się długotrwale jeszcze po zakończeniu terapii awersyjnej, należy skorzystać również z psychoterapii.

Artykuł sponsorowany