Nieprawidłowe parametry płynącego w instalacji prądu mogą być bardzo groźne. Zagrożenie dotyczy nie tylko użytkownika, który korzysta ze sprzętów bądź obsługuje maszyny zasilane energią elektryczną. Także urządzenia mogą ulegać uszkodzeniom bądź nawet zniszczeniu. Z tego powodu należy mieć świadomość, że tylko właściwa wartość prądu gwarantuje bezpieczeństwo oraz odpowiednie działanie sprzętu. Na szczęście nie trzeba dokonywać codziennych lub nawet częstszych pomiarów. Należy stosować zabezpieczenia prądowe, które pozwolą cieszyć się optymalnym, czyli skutecznym, wydajnym i bezpiecznym działaniem instalacji elektrycznej.
Wysoka prędkość pozwoli wygrać wyścig, ale zbyt duży prąd nie jest pożądany
Jednymi z kluczowych elementów zabezpieczających układ elektryczny są wyłączniki nadprądowe. Trzeba bowiem mieć świadomość, że o ile w wielu innych obszarach generowanie wysokich, nawet zbyt wysokich, wartości różnorodnych parametrów jest oczekiwane i przynosi korzyści, o tyle w odniesieniu do prądu jest to zjawisko niepożądane. W tym przypadku może to generować zagrożenie w postaci uszkodzenia sprzętu lub negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Wzrost natężenia prądu na przykład grozi zwarciem bądź przeciążeniem. To z kolei może być przyczyną zniszczeń instalacji lub urządzeń zasilanych energią. Za wszelką cenę należy przeciwdziałać takiemu ryzyku, ale na szczęście nie jest to wcale zbyt trudne zadanie. Wystarczy zastosowanie optymalnych zabezpieczeń, by cieszyć się właściwym działaniem układu elektrycznego.
Jak dbać o ochronę urządzeń podłączonych do sieci?
Zwarcie elektryczne to połączenie dwóch elementów obwodu charakteryzujących się różnymi potencjałami. Może prowadzić do poważnych awarii, zniszczenia urządzeń bądź przewodów, a w skrajnych przypadkach nawet pożarów. Jest niebezpieczne dla człowieka, gdyż może być przyczyną porażenia prądem. Należy więc stosować dostępne zabezpieczenia, które sprawią, że prąd zwarciowy przestanie stanowić niebezpieczeństwo. Można to zrobić, odcinając obwód. Dlatego na przykład wyłączniki nadprądowe są podstawowym elementem instalacji zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i przemysłowych czy wielu innych. Sprawdzają się doskonale także w razie przeciążenia sieci. To zjawisko może się pojawić w sytuacji, kiedy zbyt wiele urządzeń podłącza się do jednego obwodu albo parametry przewodu nie odpowiadają przepływającemu prądowi. Wówczas może dochodzić do wzrostu natężenia i przegrzania, co z kolei jest niebezpieczne dla całego układu. Zamontowanie optymalnych zabezpieczeń stanowi skuteczną ochronę przed ewentualnymi uszkodzeniami.
Ważne dopasowanie zabezpieczenia
Instalując każdy rodzaj zabezpieczenia, należy mieć na uwadze właściwie dopasowane parametry. Nie każdy wyłącznik, rozłącznik czy bezpiecznik będzie odpowiedni, a wszystko zależy prądu, jaki płynie w instalacji, między innymi jego wielkości. O tym aspekcie trzeba koniecznie pamiętać, aby cieszyć się prawidłowo funkcjonującym układem. Z tego powodu charakterystyka wyłącznika nadprądowego to element, który wpływa na skuteczną ochronę instalacji, urządzeń oraz użytkownika. Na szczęście zakres możliwości jest na tyle szeroki, że bez kłopotu uda się znaleźć optymalne rozwiązanie. Wystarczy po prostu mieć świadomość, jakie są potrzeby, a rynek zagwarantuje optymalny wybór. Zresztą, sprawdzony specjalista doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, w jaki sposób i jakie elementy zamontować w układzie elektrycznym, aby całość działała w sposób prawidłowy i była odporna na różnorodne zagrożenia, w tym na zwarcia lub przeciążenia pojawiające się w wyniku awarii bądź innego czynnika zewnętrznego.