Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Dlaczego warto wybrać kwalifikowany materiał siewny?

Materiał siewny zbóż produkowany jest na drodze tradycyjnego rozmnożenia, czyli na ściśle określony warunkach z materiału bazowego uzyskiwane są nasiona zbóż w stopniu kwalifikacji C1. Taki sposób reprodukcji daje możliwość przygotowania materiału siewnego we własnym gospodarstwie, który jest efektem kolejnych rozmnożeń. Jednak bardzo często w takim działaniu pomijany jest fakt zachowania odpowiednich standardów jego produkcji, co uniemożliwia uzyskanie nasion zbóż zbliżonych parametrami do stopnia kwalifikacji C2.
  • 30.07.2024 11:02
  • Autor: Grupa tipmedia
Dlaczego warto wybrać kwalifikowany materiał siewny?

Kwalifikowane nasiona zbóż — pewna jakość

Wybór odmiany przeprowadzany jest analizą cech wskazanych przez hodowcę i to dzięki nim możliwe jest uzyskanie zadowalających rezultatów prowadzonej uprawy. Wysiew nasion zbóż o najwyższej czystości odmianowej, która uzyskana jest dzięki przestrzeganiu wysokich standardów jego produkcji, między innymi izolacji przestrzennej, pozwala na uzyskanie na polu roślin zbóż o profilu wskazanym w materiałach informacyjnych.

Warto również wskazać, na wysoką i określoną zdolność kiełkowania, a także czystość kwalifikowanego materiału siewnego. Parametry te pozwalają on ustalenie normy wysiewu, optymalnej dla danej odmiany, co przekłada się na zmniejszenie ilości zużywanego materiału siewnego oraz na maksymalne wykorzystanie potencjału do krzewienia produkcyjnego.

Jakie stopnie kwalifikacji materiału siewnego dostępne są w sprzedaży?

Proces reprodukcji materiału siewnego powoduje, że najbliższe wzorcowi odmiany, są nasiona zbóż w stopniu kwalifikacji C1 i taki dominuje w ofercie internetowego sklepu rolniczego https://osadkowski.pl/material-siewny--c-001095. Oprócz nich w sprzedaży mogą być dostępny również materiał siewny C2 i C3, jednak jest on bardzo rzadko spotykany.

Z czego wynikają oznaczenia C1, C2 i C3?

Wskazane powyżej oznaczenia wskazują na kolejne rozmnożenia, które przebiegają według poniższych punktów:

  • stopień C1 – materiał siewny kwalifikowany pierwszego rozmnożenia, uzyskiwany po jednym rozmnożeniu materiału siewnego bazowego 

  • stopień C2 – materiał siewny kwalifikowany powstały z reprodukcji nasion zbóż w stopniu C1 

  • stopień C3 – materiał siewny kwalifikowany z rozmnożenia materiału C2 

Należy podkreślić, że kolejne rozmnożenia, prowadzone są z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych, a uzyskany materiał siewny musi spełniać wymagania określone w normach.

Nasiona hybrydowe

Materiał siewny niektórych gatunków może być uzyskiwany na drodze krzyżowania linii, a tym samym nie jest produkowany w opisany powyżej sposób. Wysiewane jest pokolenie F1, a uzyskane na drodze jego uprawny nasiona zbóż nie nadają się do wykorzystania jako materiał siewny.

Materiał partnera