Podatek przeciwko unikaniu opodatkowania.
Exit tax będzie dotyczył firm uchylających się przed obciążeniami fiskalnymi. Zostaną nim obciążeni przedsiębiorcy uciekający do rajów podatkowych. Przeniesienie firmy za granicę, zarówno na terenie UE jak i poza nią, nie zwolni firmy przed podatkiem. Ma być on płacony w miejscu, w którym firma wytwarza i generuje zyski. Przenoszenie jej do krajów, gdzie są tańsze koszty pracy, surowce, preferencyjne warunki, czy niższe podatki, sprawi, że firmy te zostaną obciążone podatkiem Exit tax.
Czego możemy się spodziewać w związku z Exit tax?
Polska korzystała na inwestycjach, gdy firmy zagraniczne otwierały tu swoje fabryki i odziały. Dzięki specjalnym ulgom i niższej cenie kosztów pracy, dla wielu zagranicznych firm, byliśmy miejscem atrakcyjnym gospodarczo. W efekcie, ich państwa macierzyste traciły, gdyż zyski były generowane poza granicami i tam płacono podatki. Podobnie nasz kraj tracił na podatkach, gdy nasze firmy przenosiły działalność do innych państw. Nowy podatek ma za zadanie zlikwidować konkurencję podatkową pomiędzy krajami członkowskimi. Przenoszenie przedsiębiorstw w celu optymalizacji podatkowej, czy uniknięcia danin skarbowych, przestanie być opłacalne. Ponieważ nieznane są szczegóły nowego prawa, możemy obawiać się, że nowy podatek dotknie również osoby fizyczne. Exit tax, może okazać się dla nas bardziej restrykcyjny, niż oczekuje tego Unia Europejska. Wprowadzanie go przed wymaganym czasem, nie rokuje optymistycznie. Nie konsultowano go również ze środowiskiem biznesowym. Dowiedz się więcej.
Jakie ryzyko niesie z sobą Exit tax?
Dokładna treść ustawy będzie znana dopiero w przyszłym roku. Jednak Ministerstwo Finansów nie ukrywa, że dotknie nie tylko firmy uciekające do rajów podatkowych, ale obejmie także osoby fizyczne. Każda osoba planująca przeprowadzkę za granicę, pracująca w innym państwie, czy przenosząca działalność gospodarczą, może zostać objęta podatkiem od wyjścia. Chociaż w chwili obecnej można w sposób legalny prowadzić firmę w UK, Irlandii, czy innym państwie UE w celu optymalizacji podatkowej, po wejściu w życie nowej ustawy, może to być utrudnione. Nowa danina nie dotknie osób już posiadających rezydencję podatkową za granicą, lecz tych, którzy będą chcieli ją tam przenieść. Dlatego wiele firm śpieszy się, by skorzystać z prawa do przeniesienia rezydencji podatkowej, zanim Exit tax wejdzie w życie. Wiele osób pracujących zdalnie i podróżujących po świeci, może zostać zmuszonych do pozostania w kraju z powodu dodatkowych obciążeń fiskalnych. Chcąc uniknąć problemów z przeniesieniem działalności za granicę, lepiej się z tym pośpieszyć.
Szczegóły podatku Exit Tax znajdziesz na blogu TaxAngels.