Im więcej się zastanawiamy, tym więcej pytań pojawia się w naszej głowie. Odpowiedzi na nurtujące nas pytania, związane z budowaniem domu możemy znaleźć między innymi w popularnych czasopismach architektonicznych oraz na blogach związanych z tematyką budownictwa i architektury użytkowej.
Projekty domów parterowych
Coraz więcej młodych ludzi decyduje się ostatnio na budowanie domu parterowego. Zaletą domu parterowego jest (z reguły) niższa cena i koszty budowy, w porównaniu z domem piętrowym. Jest to szczególnie korzystna opcja dla osób posiadających ograniczony budżet przeznaczony na budowę domu.
Dużym plusem domu parterowego dla większości ludzi jest brak konieczności wchodzenia po schodach. Może to być szczególnie ważne dla osób starszych, schorowanych i niepełnosprawnych. Będąc właścicielem domu parterowego nie będziemy musieli martwić się, że nasze dzieci (szczególnie gdy są małe) doznają jakiegoś urazu wchodząc lub schodząc ze schodów. Jest to naprawdę duża zaleta domów parterowych, którą powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze swojego projektu, szczególne jeśli opiekujemy się dziadkami lub rodzicami. Jeżeli planujemy posiadanie dużej rodziny, to warto wiedzieć, że dom parterowy (z poddaszem) da się rozbudować. Adaptacja poddasza otwiera nam możliwość na powiększenie powierzchni użytkowej w przeszłości.
Domy piętrowe i ich charakterystyka
Nie da się ukryć, że dom piętrowy daje użytkownikowi zdecydowanie większą powierzchnię użytkową. Na piętrze można zrobić sypialnie dla dzieci i stworzyć im ciekawą przestrzeń do codziennych aktywności. Posiadając duży dom piętrowy, możemy pozwolić sobie na to, aby urządzić przestronną garderobę, siłownię, a nawet salę kinową. Jeśli planujemy posiadanie większej rodziny, to zdecydowanie warto zdecydować się na dom piętrowy.
W przypadku domu piętrowego, musimy nastawić się na wyższy koszt całej budowy i większy, całkowity koszt utrzymania (w porównaniu do domu parterowego). Poza tym dom piętrowy buduje się dłużej niż parterowy, więc jeżeli zależy nam na czasie, to powinniśmy wybrać jedną kondygnację.
Dom bliźniak - czy warto?
Nowoczesne zabudowania bliźniacze są coraz bardziej popularne, szczególnie w dużych miastach, gdzie ciężko zdobyć dużą działkę pod budowę domu. Zabudowa szeregowa ma wielu przeciwników, jak i zwolenników. Zazwyczaj tańszą opcją niż budowanie domu wolnostojącego, dlatego jest dobrym rozwiązaniem dla ludzi młodych, którzy nie chcą się zadłużać i brać wysokich kredytów. Oprócz oczywistych wydatków, odchodzą koszty projektu domu i adaptacji projektu.
Domy szeregowe znajdują się najczęściej blisko centrum miasta, więc nie będziemy mieć żadnego problemu z dojazdem do pracy, szkoły czy do galerii. Nie będziemy musieli robić zakupów na zapas, a dzieci będą mogły uczęszczać do szkoły same. Pozwoli to nam na zaoszczędzenie swojego wolnego czasu. W domu szeregowym możemy się czuć bezpiecznie, ponieważ blisko nas znajdują się sąsiedzi, a teren najczęściej jest monitorowany i ogrodzony. Mieszkając w wolnostojącym domu, który znajduje się na uboczu możemy czuć się zdecydowanie mniej bezpiecznie. Domy szeregowe nie są pozbawione ogródków przydomowych, ale są one z pewnością mniejsze niż w przypadku domów wolnostojących, jednak jeśli nie mamy potrzeby organizowania wielkiego ogrodu, to taki wybór będzie nam odpowiadał.
Musimy pamiętać, że dom szeregowy wiąże się niestety z brakiem możliwości późniejszej rozbudowy budynków, co za tym idzie - nie powiększymy już naszej powierzchni użytkowej. Co więcej, będziemy musieli dostosować wygląd elewacji i kolorów ścian zewnętrznych do pozostałym domów w szeregu i nie będziemy mogli pozwolić sobie na pełną swobodę i indywidualność wyboru. Musimy pamiętać, że każdy z domów w bliźniaku powinien stanowić pewnego rodzaju architektoniczną jedność.
Powinniśmy jednak pamiętać, że nie zawsze możemy trafić na miłych i uprzejmych sąsiadów, a dom szeregowy nie wiąże się z taką prywatnością i intymnością, jak zamieszkiwanie w domu wolnostojącym.
Jaki dom wybrać?
Każda z powyższych propozycji ma kilka minusów i kilka plusów, nie istnieje niestety oferta idealna. Każdy powinien zastanowić się, która opcja będzie najlepszym wyborem dla niego i jego najbliższych. Jeśli wciąż nie wiemy jak wybrać projekt domu dla siebie, to powinniśmy skorzystać z pomocy profesjonalnego architekta i projektanta wnętrz. Posiadają oni bardzo szeroką wiedzę w dziedzinie budownictwa użytkowego i z pewnością z ich pomocą wybierzemy idealny projekt dla siebie. Pamiętajmy, że nie jest to łatwa decyzja, dlatego powinniśmy dobrze to przemyśleć, by cieszyć się w przyszłości wymarzonym domowym zaciszem.