Przestrzeń wypoczynkowa w parkach - o czym warto pamiętać?
Ławki w parkach, na skwerach czy w innych miejscach rekreacyjnych zawsze są bardzo ważnym elementem dla osób spędzających czas na zewnątrz. To właśnie na nich można przysiąść, kiedy chcemy sobie odpocząć, poczytać książkę na łonie natury, opalić się czy porozmawiać z kimś. To właśnie ławki w miejscach rekreacji pełnią ważną społecznie rolę, która przyczynia się do tego, że więcej osób spędza czas poza swoimi czterema ścianami. Dlatego też tak istotny jest stan ławek i wszelkich siedzisk, które pozwalają przysiąść sobie na nich w wolnej chwili. Estetyczne i zadbane siedziska wpływają również na charakter danego miejsca. Jeśli przebywamy w pięknym miejscu przyrodniczym, gdzie rosną rozłożyste drzewa, zapewniają cień, a dookoła mamy bujną roślinność - kwiaty czy krzewy, to taką aurę może zepsuć paskudna ławka, która została zniszczona czy zdewastowana. Dużo milej i bardziej komfortowo przebywa się w miejscu, w którym panuje ład, harmonia i porządek.
Ławki w parkach - elementy często wykorzystywane przez pieszych
Czasem ławki psują się z powodu wielu lat intensywnego użytkowania, kiedy służyły dzielnie ludziom w parkach, lasach czy innych ogrodach. Kiedy mamy zepsutą ławkę, mamy dwie ścieżki. Jedną z nich jest zakup zupełnie nowej ławki do siedzenia. Drugą opcją z kolei jest naprawa i przywrócenie naszemu siedzisku dawnej świetności. Tańszą i bardziej ekologiczną ścieżką będzie naprawa. Kiedy więc zdecydujemy się naprawić zniszczoną ławkę w parku, potrzebny nam będzie nowy stelaż do ławki. Cóż to takiego jest? Otóż stelaż do ławki jest to cała ta konstrukcja, która stanowi szkielet naszego siedziska. Z racji tego, że siadając w takim miejscu, cały ciężar ciała przenosimy na taki właśnie stelaż, to po jakimś czasie cała konstrukcja może być zdecydowanie słabsza. Dlatego dobrze jest po jakimś czasie użytkowania wymienić stelaż ławki, by ta mogła wciąż służyć kolejnym osobom.
Żeliwne stelaże do ławek - czy jest to dobry materiał?
Bardzo popularnym wyborem jest żeliwny stelaż. Jest on dosyć ciężki dobrze sprawdza się do podtrzymywania całej konstrukcji do siedzenia. Dodatkowo taką żeliwną ławkę dużo trudniej byłoby przewrócić, więc ogromną zaletą będzie trwałość. Kolejnym ważnym elementem jest odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Ławki w parku stoją przez cały rok, a pogoda w Polsce może być bardzo zróżnicowana, począwszy od przymrozków po intensywne opady deszczu czy wysoką temperaturę. Dlatego też żeliwny materiał, który stanowi stelaż jest bardzo dobrym rozwiązaniem na cały rok. Ławki z żeliwnym stelażem wyglądają bardzo estetycznie i są stabilne, co wpływa zdecydowanie na komfort siedzenia na nich.