Na miejscu jest blisko 200 żołnierzy lubelskiej brygady wyposażonych w agregaty prądotwórcze, maszty oświetleniowe, piły i ciężarówki, w odwodzie czeka w gotowości do podjęcia działań kolejnych 200 żołnierzy lubelskiej brygady OT.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, na wniosek wojewody lubelskiego, wydał decyzje o wsparciu służb ratunkowych oraz mieszkańców poszkodowanych w nawałnicy w gminach Wojciechów i Konopnica w powiecie lubelskim. Natychmiast aktywowany został Zespół Oceny Wsparcia, który udał się na miejsce dotknięte kataklizmem, nawiązał kontakt ze strażakami i zarekomendował możliwości wsparcia działań strażaków przez wojsko. W trybie alarmowym wezwano żołnierzy i już po około godzinie skompletowano siły i środki do udziału w akcji. O godz. 17.30 na miejscu zdarzenia było już blisko 200 żołnierzy WOT ze sprzętem, gotowych do działania.
Obecnie na miejscu zdarzenia pracuje blisko 200 żołnierzy OT z batalionu lubelskiego, dęblińskiego oraz samodzielne kompanie lubelskiej brygady, a kolejnych 200 pozostaje w gotowości. Do akcji skierowano tzw. kompanijny moduł zadaniowy w tym, m.in. 12 agregatów prądotwórczych, 3 maszty oświetleniowe oraz 17 samochodów ciężarowych. Zadaniem żołnierzy będzie współdziałanie ze strażą pożarną i innymi służbami w likwidacji skutków nawałnicy, w tym pomoc w najcięższych pracach, jak usuwanie konarów drzew i udrażnianie dróg.
Warto nadmienić, że na apel w krótkim czasie odpowiedziało o wiele więcej żołnierzy, niż wymaga tego aktualna sytuacja. Tym samym żołnierze OT pokazali czujność i gotowość do niesienia pomocy, w myśl hasła „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Na uwagę zasługuje również fakt, że jedną z pierwszych osób, która przekazała do lubelskiej brygady OT informację o skali zniszczeń w gm. Wojciechów był żołnierz WOT – mieszkaniec jednej z miejscowości dotkniętej nawałnicą. Siłą WOT są właśnie żołnierze, związani z ludnością i rejonem, który będą bronić i wpierać w różnego rodzaju sytuacjach kryzysowych.
Siły i środki 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej od jesieni 2018 r. są włączone do systemu zarządzania kryzysowego. Procedura ich uruchomienia jest taka sama jak w przypadku innych rodzajów sił zbrojnych i jest realizowana zgodnie z ustawą z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym, a wydzielone siły są przekazane w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego RSZ.
We wtorek, 21 maja br., w godzinach przedpołudniowych na terenie gminy Wojciechów i Konopnica w powiecie lubelskim przeszła trąba powietrzna. Najbardziej ucierpiały miejscowości Stasin, Palikije, Ignaców i Cyganówka. Uszkodzeniu uległo ponad 120 budynków gospodarczych, mieszkalnych, a także sprzęt gospodarczy. Kilka osób zostało rannych w tym jedna ciężko. Zerwane zostały linie energetyczne, wiele dróg jest nieprzejezdnych. Trwa akcja usuwania skutków nawałnicy.
kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
tel. 261 182 811
tel. kom. 725 880 174
email: [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze