Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Biłgoraj. Św. Mario Magdaleno witaj nam!

W Sanktuarium Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju nastąpiła (12.05) uroczysta intronizacja relikwii tej wyjątkowej Patronki, pierwszego świadka Zmartwychwstania.

Intronizacja relikwii św. Marii Magdaleny rozpoczęła się od ich uroczystego wniesienia do świątyni przez ks. Jacka Kucharskiego, przy pełnym radości śpiewie całej wspólnoty wiernych:

POSŁUCHAJ

Aktu intronizacji relikwii dokonał ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, ks. biskup Marian Rojek:

POSŁUCHAJ

Wszystkich zebranych w świątyni powitał kustosz sanktuarium, ks. dziekan Witold Batycki, a następnie ks. dr Jacek Kucharski, który pośredniczył w otrzymaniu relikwii, odczytał list skierowany przez ks. kanonika Wiliama Meteo Maggioni, prezbitera Archidiecezji Mediolańskiej:

POSŁUCHAJ

Głos zabrał również burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, który poprosił biskupa Mariana Rojka, o wszczęcie procedury ustanawiającą św. Marię Magdalenę patronką Biłgoraja:

POSŁUCHAJ

Punktem kulminacyjnym była msza św. dziękczynna za dar relikwii, którą sprawował bp Marian Rojek wraz z bp. seniorem Janem Śrutwą oraz kapłanami pracującymi na Ziemi Biłgorajskiej i z niej pochodzącymi. Biskup Marian Rojek w homilii podkreślał, że wstawiennictwo św. Marii Magdaleny w Puszczy Solskiej poprzez dar relikwii jest w tym momencie namacalne i widzialne:

POSŁUCHAJ

Fragment relikwii, który od dziś znajduje się w biłgorajskim sanktuarium to mała cząstka ręki św. Marii Magdaleny, tej samej, która dotykała Jezusa Chrystusa:

POSŁUCHAJ

Ks. dr Jacek Kucharski, dzięki któremu te relikwie miały szansę przybyć do Biłgoraja, w rozmowie zaznaczył, iż św. Maria Magdalena powinna być w XXI w. na nowo odkryta:

POSŁUCHAJ

Bp senior Jan Śrutwa dodał, iż oddawanie czci relikwiom to praktyka znana już od czasów starożytnych, mająca wielką wartość dla Kościoła powszechnego:

POSŁUCHAJ

Wdzięczność i radość z tego wielkiego daru wyrażał na zakończenie w rozmowie kustosz sanktuarium, ks. Witold Batycki:

POSŁUCHAJ

Całą uroczystość swym śpiewem uświetnił Akademicki Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego  Jana Pawła II i muzycy filharmonii lubelskiej, którzy wykonali podczas liturgii ‘Mszę św.’ Mozarta, zaś na zakończenie ‘Glorię’ Johna Ruttera:

POSŁUCHAJ

Relikwie św. Marii Magdaleny pozostaną w sanktuarium na stałe w specjalnym relikwiarium znajdującym się obok figury Świętej. Zachęcamy również do odwiedzania kapliczki z cudowną wodą, jedynego udokumentowanego miejsca objawień św. Marii Magdaleny na świecie.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze