Intronizacja relikwii św. Marii Magdaleny rozpoczęła się od ich uroczystego wniesienia do świątyni przez ks. Jacka Kucharskiego, przy pełnym radości śpiewie całej wspólnoty wiernych:
Aktu intronizacji relikwii dokonał ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, ks. biskup Marian Rojek:
Wszystkich zebranych w świątyni powitał kustosz sanktuarium, ks. dziekan Witold Batycki, a następnie ks. dr Jacek Kucharski, który pośredniczył w otrzymaniu relikwii, odczytał list skierowany przez ks. kanonika Wiliama Meteo Maggioni, prezbitera Archidiecezji Mediolańskiej:
Głos zabrał również burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, który poprosił biskupa Mariana Rojka, o wszczęcie procedury ustanawiającą św. Marię Magdalenę patronką Biłgoraja:
Punktem kulminacyjnym była msza św. dziękczynna za dar relikwii, którą sprawował bp Marian Rojek wraz z bp. seniorem Janem Śrutwą oraz kapłanami pracującymi na Ziemi Biłgorajskiej i z niej pochodzącymi. Biskup Marian Rojek w homilii podkreślał, że wstawiennictwo św. Marii Magdaleny w Puszczy Solskiej poprzez dar relikwii jest w tym momencie namacalne i widzialne:
Fragment relikwii, który od dziś znajduje się w biłgorajskim sanktuarium to mała cząstka ręki św. Marii Magdaleny, tej samej, która dotykała Jezusa Chrystusa:
Ks. dr Jacek Kucharski, dzięki któremu te relikwie miały szansę przybyć do Biłgoraja, w rozmowie zaznaczył, iż św. Maria Magdalena powinna być w XXI w. na nowo odkryta:
Bp senior Jan Śrutwa dodał, iż oddawanie czci relikwiom to praktyka znana już od czasów starożytnych, mająca wielką wartość dla Kościoła powszechnego:
Wdzięczność i radość z tego wielkiego daru wyrażał na zakończenie w rozmowie kustosz sanktuarium, ks. Witold Batycki:
Całą uroczystość swym śpiewem uświetnił Akademicki Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i muzycy filharmonii lubelskiej, którzy wykonali podczas liturgii ‘Mszę św.’ Mozarta, zaś na zakończenie ‘Glorię’ Johna Ruttera:
Relikwie św. Marii Magdaleny pozostaną w sanktuarium na stałe w specjalnym relikwiarium znajdującym się obok figury Świętej. Zachęcamy również do odwiedzania kapliczki z cudowną wodą, jedynego udokumentowanego miejsca objawień św. Marii Magdaleny na świecie.
Napisz komentarz
Komentarze