Głównym tematem konserwatorów zabytków były obiekty, które nie doczekały się jeszcze rewitalizacji. - Chcielibyśmy by Zamość odzyskał swoją własną świetność – powiedziała Maria Gmyz, zastępca Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
-Zamość od początku swojego powstania podlegał ścisłej ochronie – podkreślił dr Piotr Kondraciuk z Muzeum Zamojskiego.
Ewa Lorentz, która reprezentuje Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków oddział w Lublinie, zaznaczyła, że w rewitalizacji np. kościoła oo. franciszkanów w Zamościu ważne jest odrestaurowanie nie tylko samego budynku, ale także jego otoczenia.
Profesor Jakub Lewicki z UKSW w Warszawie zwrócił uwagę na znaczenie zabudowy Akademii Zamoyskiej na tle architektury nie tylko Zamościa, ale także innych zabytków polskich.
Andrzej Cygnarowski, architekt i badacz architektury zabytkowej przypomniał jak ważnym zabytkiem jest Pałac Zamoyskich, w którym obecnie jest siedziba sądu.
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski zwrócił uwagę, że w Zamościu jeszcze jest wiele do zrobienia, jeśli mówimy o rewitalizacji miasta.
Magdalena Gawin, Główny Konserwator Zabytków i wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w rozmowie z Katarzyną Muszyńską przyznała, że o zabytki powinni dbać ich właściciele.
Patronat nad konferencją objęli: Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski oraz Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk.
Napisz komentarz
Komentarze