Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

nadkom. Tomasz Halinowski

naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zamościu
nadkom. Tomasz Halinowski

Z policyjnych statystyk wynika, że najwięcej zdarzeń w ruchu drogowym ma miejsce w okresie jesienno – zimowym. W dużej mierze przyczyniają się do tego złe warunki pogodowe: szybko zapadający zmrok, intensywne opady deszczu oraz mokre i śliskie nawierzchnie. Aby jazda była bezpieczna warto zachowywać podstawowe zasady ostrożności. Kierowcy powinni być wyczuleni na obecność innych użytkowników ruchu: motocyklistów, rowerzystów i pieszych. 

W dalszym ciągu niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jesienią, kiedy szybciej się ściemnia piesi powinni nosić jasną odzież aby z daleka być widocznym na drodze, natomiast rowerzyści zobowiązani są wyposażyć jednoślad w oświetlenie. Kierowcy powinni być szczególnie czujni w okolicach przejść dla pieszych, bo to właśnie w na nich często dochodzi do wypadków. Wedle obowiązujących przepisów rowerzysta, aby przejść na drugą stronę ulicy zmuszony jest przeprowadzić jednoślad na drugą stronę ulicy. Jaką wysokością mandatu może być ukarany rowerzysta za brak oświetlenia i przejazd na rowerze po przejściu dla pieszych? O tym dowiemy się w "Rozmowie Dnia".

Wciąż duże zagrożenie dla innych użytkowników dróg publicznych stanowią kierowcy, którzy decydują się prowadzić samochód pod wpływem alkoholu oraz przekraczać dozwoloną prędkość. Według obowiązującej nowelizacji ustawy o Ruchu Drogowym kierowcom, którzy przekroczą prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym grozi nawet utrata prawa jazdy. Jak ten przepis odnosi się do rzeczywistości? Czy w naszym regionie mają miejsce tego tego typu sytuacje? Na te i inne pytania odpowiedzi udzieli nadkom. Tomasz Halinowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

POSŁUCHAJ

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze