SM to choroba neurologiczna, która dotyka przede wszystkim osoby młode w wieku od 18 do 45 lat. Nie ma dokładnych danych o liczbie chorych. Szacuje się, że w województwie lubelskim ten problem dotyczy kilku tysięcy osób. W całej Polsce chorych na stwardnienie rozsiane jest 40-60 tysięcy.
-Leczenie SM polega na rehabilitacji, psychoterapii, ale przede wszystkim na przyjmowaniu odpowiednich leków, tłumaczy profesor Zbigniew Stelmasiak kierownik katedry i kliniki neurologii szpitala numer 4 w Lublinie.
Niestety leki te są bardzo drogie. Koszt miesięcznej kuracji to kwota kilku tysięcy złotych. Narodowy Fundusz Zdrowia gwarantuje bezpłatne leczenie tylko co dziesiątemu choremu.
Teraz dobra wiadomość. W województwie lubelskim trwają badania nad nowym lekiem o nazwie Alem tuzu mab.
O eksperymencie medycznym opowiada doktor hab. Halina Bartosik- Psujek.
W badaniach nad skutecznością leku, uczestniczy sześć osób z naszego województwa.
Jednym ze szczęśliwców jest Przemek Barański- uśmiechnięty, młody chłopak. Przemek dowiedział się o chorobie w klasie maturalnej. Miał wiele planów na przyszłość, jednak to choroba zdominowała jego życie.
-Długo rozmyślałem, zanim zdecydowałem się na udział w tych badaniach, podkreśla Przemek Barański
Na szczęście w moim przypadku kuracja działa i nie mam zbyt wielu skutków ubocznych- dodaje Przemek.
Stwardnienie rozsiane to choroba, która nie tylko niszczy organizm, ale także 'zabiera” przyjaciół.
Marek Chorąży i Konrad Strycharski to dwójka przyjaciół, którzy wyruszyli w podróż po naszym kraju. Przyświecało im hasło: 'Obchodzę Polskę, bo obchodzą mnie ludzie z SM”. Trasa liczyła około 4 tysiące kilometrów. Pokonanie jej zajęło piechurom cztery i pół miesiąca.
-Pomysł na akcję narodził się po mojej poprzedniej podroży, kiedy dotarłem na Cabo de Finisterre [kabo de Finisterre] w Hiszpanii, wyjaśnia Marek Chorąży.
Przez kilka dni Markowi oraz Konradowi w podróży po Polsce towarzyszyli dwaj Australijczycy. Natomiast ostatni odcinek z Jastrzębia do Cieszyna, który liczył 35 kilometrów pokonała Jola.
Marek Chorąży nie siada na laurach i planuje kolejną akcję.
Więcej informacji o SM znajduje się na stronie Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego www.ptsr.org.pl, a także na stronie www.zielonedrzwi.onet.pl.
Napisz komentarz
Komentarze