Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama AGROLINK

Stosunki polsko-azerskie

W Szkole Podstawowej nr 2 w Zamościu Ambasador Azerbejdżanu i władze samorządowe odsłoniły tablicę upamiętniającą współpracę Polski i Azerbejdżanu w latach 1919-1920, kiedy to Azerbejdżan walczył o niepodległość.
Stosunki polsko-azerskie

 Prezydent Andrzej Wnuk podkreślił, że powodem spotkania było zakończenie I wojny światowej.

POSŁUCHAJ

Zamojska tablica jest jedną z 21 takich tablic w całej Polsce ufundowanych przez Ambasadę Azerbejdżanu. To próba złożenia hołdu Polakom, którzy przyczynili się do niepodległości azerskiego kraju. Podczas odsłonięcia obecny był Ambasador Hasan Hasanov.

POSŁUCHAJ

Były prezydent Zamościa oraz prawnuk Maurycego Zamoyskiego podkreślił, że ta uroczystość pokazuje, że myślimy o innych.

POSŁUCHAJ

W Szkole Podstawowej nr 2 w Zamościu odbyły się konkursy plastyczne nawiązujące do uroczystości wmurowania pamiątkowej tablicy. Młodzież uczestniczyła również w teleturnieju wiedzy o Azerbejdżanie. Wszystko po to, by lepiej poznać ten kraj, jego kulturę i tradycję – zaznaczyła Dominika Gil, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu.

POSŁUCHAJ

Maurycy Klemens Zamoyski był Ambasadorem Polski we Francji podczas I wojny światowej. Wspólnie z przewodniczącym Parlamentu Azerbejdżańskiej Demokratycznej Republiki Alimeddanem Bejem Topczibaszowem wpłynął na uzyskanie niepodległości przez Azerbejdżan. Zamoyski wspierał dążenia niepodległościowe Azerów podczas konferencji w Wersalu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze