Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama HeavenTour - FATIMA

395. rocznica nadania praw miejskich w Tomaszowie Lub.

Tomaszów Lubelski świętował w ubiegły piątek (7 października) 395. rocznicę nadania praw miejskich. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim w intencji zmarłych i żyjących mieszkańców miasta.
395. rocznica nadania praw miejskich w Tomaszowie Lub.

Autor: Bartłomiej Surmacz

Po Eucharystii odbyło się odsłonięcie „Kolumny lokacji miasta 395 lat”, Burmistrz Miasta Tomaszowa Wojciech Żukowski podkreślił symboliczne znaczenie lokalizacji zaprezentowanej kolumny.

POSŁUCHAJ

Prof. Ryszard Szczygieł przytoczył historię początku powstania miasta Tomaszów Lubelski.

POSŁUCHAJ

Kolumnę z piaskowca wykonali Jan i Paweł Pastuszkowie z Majdanu Nepryskiego, zaś tablicę z brązu wykonali państwo Maria Marek-Prus i Piotr Prus z Lublina. Co widnieje na tej tablicy mówił Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tomasza Zamoyskiego w Tomaszowie Lubelskim, Tomasz Zieliński.

POSŁUCHAJ

W kolejnej części spotkania w sali reprezentacyjnej Urzędu Miasta odbył się następnie wykład okolicznościowy prof. Ryszard Szczygieł. W trakcie jubileuszu burmistrz wręczy medale „Za zasługi dla miasta Tomaszów Lubelski” oraz okolicznościowe statuetki. Został także podsumowany konkurs recytatorski, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną, oraz promowano 5. Rocznik Tomaszowski wydany przez Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne im. dra Janusza Petera. W niedzielę (9 października) w Sanktuarium pw. ZNMP w Tomaszowie Lubelskim miał miejsce koncert wokalny uświetniający tę uroczystość w wykonaniu polskich artystów mieszkających w Wiedniu: Alina Mazur (mezosopran) i Marek Kudlicki (organy) i Piotr Gmiterek (organy) z Tomaszowa Lubelskiego.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Super siostra niedługo się widzimy na pewno skorzystam po długim czasie znowu wrócą wspomnienia do zobaczeniaData dodania komentarza: 18.02.2025, 00:17Źródło komentarza: Iwona ChmielewskaAutor komentarza: JarekTreść komentarza: Bóg zapłać !Data dodania komentarza: 15.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Gietrzwałd to nie śmietnikAutor komentarza: Krzysztof , też z lubelskiegoTreść komentarza: Wysłuchałem wywiadu prowadzonego przez KS. Wojciecha z Kat.Radia Zamosc. z p.Iwona Chmielewska , przewodnikiem po Wiecznym Mieście i myślę,że postawiono wiele celnych pytań odnośnie ciekawostek przy zwiedzaniu Rzymu , odpowiedzi jak najbardziej zachęcają aby się Tam w Roku świętym znaleźćData dodania komentarza: 12.02.2025, 15:24Źródło komentarza: Iwona ChmielewskaAutor komentarza: JCTreść komentarza: Super ! Dziękuję, że takie spotkania się odbywają. To również lekcja dla młodego pokolenia, że w taki sposób również można służyć drugiemu człowiekowi, bo tych osób można powiedzieć nie widać, ale ktoś różne prace w parafii i nie tylko musi wykonać.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 09:25Źródło komentarza: Maria Witkowska wzorem dla młodego pokoleniaAutor komentarza: BarbaraTreść komentarza: Brazylia ma bardzo fajne plaże, to kraj pełen radosnych i przyjaznych ludzi, ponadto najlepsze plaże na Karaibach można zobaczyć na Dominikanie https://carter.eu/kierunki/karaiby/dominikana/Data dodania komentarza: 10.02.2025, 14:13Źródło komentarza: Brazylia – gdzie znajdziemy najlepsze plaże?Autor komentarza: Pamiętajmy o Dzieciach ZamojszczyznyTreść komentarza: Dziękujemy za pracęData dodania komentarza: 8.02.2025, 10:47Źródło komentarza: dr Beata Kozaczyńska