Kiedy zapominamy, dlaczego zapominamy, co robić gdy już oprzytomnimy? A może liczyć na pomoc policji. Odpowiedzi na te nurtujące pytania już za chwilę
Zapytaliśmy mieszkańców Zamościa o to, co gubią.
Wracasz do domu i nie masz telefonu, pieniędzy albo biżuterii? W takiej sytuacji siadasz i załamujesz ręce. Nie ma nic gorszego! Mamy gdzie się zwrócić o pomoc w takim wypadku, możemy na przykład Biura Rzeczy Znalezionych lub na policję Policja, szczególnie jeżeli podejrzewamy kradzież. Dla tych, którzy nie mają już nadziei pozostaje patron rzeczy zgubionych - święty Antoni.
Są różne przyczyny gubienia rzeczy, między innymi zmęczenie, choroba, stres. Jednak zamościanie mówią głównie o roztrzepaniu i niedbalstwie.
Nie brakuje historii o natrafianiu na nietypowe przedmioty. O takiej sytuacji opowiada Grzesiek:
Jeśli zgubiliście coś ważniejszego niż druciany wieszak, na przykład dokumenty, to w pierwszej kolejności należy zgłosić się do Urzędu Gminy. Tam dostaniecie odpowiednie zaświadczenia. Oczywiście zablokujcie karty bankomatowe. I nie wpadajcie w panikę, bo statystycznie rzecz biorąc każdy przynajmniej raz w życiu pada ofiarą przestępstwa.
Wytłumaczenie na to dlaczego gubimy potrzebne nam rzeczy ma doktor Ireneusz Siudem z Zakładu Psychologii Społecznej Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej.
Gubienie rzeczy może być związane ze zmęczeniem, chorobami, między innymi: ADHD czy chorobą Alzheimera.
-kończy Siudem.
Dlatego, jeżeli zdarza się to nam zbyt często warto zwrócić się do lekarza. Szczególnie, że zostawianie rzeczy w nietypowych miejscach może skutkować przykrymi konsekwencjami.
Często takie roztargnienie nie jest związane z chorobami, a zbyt szybkim tempem życia. Psychologowie radzą je zwolnić. A jeżeli to niemożliwe - Można też trenować pamięć. W Internecie roi się od technik i programów temu służących. Po takich ćwiczeniach poprawia się koncentracja.
Napisz komentarz
Komentarze