W spotkaniu uczestniczyli: Poseł Tomasz Zieliński, Starosta Tomaszowski Henryk Bogdan Karwan, Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip, Dyrektor Zespołu Szkół Nr 4 im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Lubelskim – Janusz Joniec, Dyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju - Jerzy Buczko, Dyrektor Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatury w Zamościu - Żur Monika oraz Andrzej Olborski - Dyrektor Generalny PGE Dystrybucja S.A. Oddział Zamość.
Podpisanie porozumień otwiera możliwości wspólnego działania na rzecz rozwoju szkolnictwa zawodowego i zachęca młodzież do wyboru zawodów związanych z branżą energetyczną.
Zawarte porozumienia o współpracy w ramach programu „Wsparcie kształcenia zawodowego” zobowiązują Strony do wspólnego działania na rzecz doskonalenia praktycznych umiejętności uczniów, prezentowania nowoczesnych technologii stosowanych we współczesnej energetyce, a także podnoszenia kwalifikacji nauczycieli przedmiotów zawodowych. Dzięki programowi PGE Dystrybucja możliwe będą różne formy współpracy ze szkołami, których wybór zależeć będzie od zapotrzebowania konkretnej szkoły i możliwości oddziałów Spółki. Realizacja programu będzie miała różne formy współpracy – będą to zarówno klasy patronackie, staże i praktyki, jak i wspólne działania promocyjne mające na celu zachęcenie młodych ludzi do wyboru zawodów technicznych.
- Program PGE Dystrybucja wychodzi naprzeciw potrzebom sektora energetycznego, który staje dziś przed problemem luki pokoleniowej, czyli brakiem zastępowalności specjalistów. Skorzystają z niego również samorządy, administracja publiczna i wreszcie zwykli ludzie. Wspólnie z obecnymi na dzisiejszym spotkaniu dyrektorami szkół chcemy zbudować kompleksowy program odtworzenia współpracy szkolnictwa z branżą energetyczną – podkreślił Andrzej Olborski, Dyrektor Generalny PGE Dystrybucja S.A. Oddział Zamość.
PGE Dystrybucja podpisała także porozumienia o współpracy naukowo-technicznej z uczelniami wyższymi. Ich efektem jest realizacja wspólnych przedsięwzięć, które służą wymianie doświadczeń, rozwiązywaniu problemów natury teoretycznej i praktycznej oraz praktycznemu wykorzystaniu potencjału naukowego uczelni. Przykładem jest współpraca z Politechniką Lubelską, z którą realizowany jest projekt budowy stacji do dwukierunkowego ładowania pojazdów elektrycznych połączonej z infrastrukturą oświetleniową.
Prototyp systemu ma być gotowy za dwa lata, następnie zaplanowane jest jego testowanie pod względem wpływu na system elektroenergetyczny, trwałości i ergonomii. Prace nad projektem zakończą się na początku 2020 r.
Specjalista ds. Komunikacji
Anna Szuper
PGE Dystrybucja S.A.
Oddział Zamość
Napisz komentarz
Komentarze