Dzień walki z tą chorobą obchodzimy 23 lutego. Osoba cierpiąca na depresję, ma nostalgiczny nastrój przez dłuższy czas. Często towarzyszą jej lęki oraz niepewność, staje się coraz bardziej obojętna na otaczającą rzeczywistość, oddala się od bliskich – mówi Joanna Ziętek, psycholog z Zamościa.
Depresja może dotknąć każdego, nie ma znaczenia ani wiek, ani wykształcenie, ani pozycja społeczna. Niestety, zapadają na nią również dzieci.
Osoba, która ma depresję naprawdę bardzo cierpi. Dominującym objawom, którymi są smutek, przygnębienie, wycofanie, towarzyszą także inne, na które powinni zwrócić uwagę bliscy:
Szacuje się, że Polsce na depresję cierpi 1,5 mln osób, ponad 80% z nich to osoby pomiędzy 30-60 rokiem życia. Coraz częściej są to ludzie aktywni zawodowo, odnoszący sukcesy. To nowe oblicze depresji ma związek m.in. z szybkim tempem życia i zaburzeniem proporcji między pracą, a wypoczynkiem, rosnącymi wymaganiami zewnętrznymi i oczekiwaniami wobec samego siebie.
Depresja to choroba, która wymaga leczenia. Nie wolno jej lekceważyć. Zgodnie z przewidywaniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2020 r. depresja zajmie drugie miejsce wśród chorób będących najczęstszymi przyczynami przedwczesnej śmierci lub uszczerbku na zdrowiu.
Napisz komentarz
Komentarze