Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Green Office Ecologic BANER

Cukier - nie zawsze krzepi

Jedna, dwie łyżeczki cukru do kawy czy herbaty to niby niewiele. Ile cukru faktycznie jemy? Przeciętny Polak zjada co miesiąc około kilograma cukru. Raport na ten temat przedstawiło Ministerstwo Zdrowia. 

Autor: źródło: unsplash

Ilość cukru, jaką spożywamy ma wpływ na każdy organ naszego ciała. I nie chodzi tu jedynie o nasz wygląd i dodatkowe kilogramy. Dieta bogata w cukier ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Tyjemy na potęgę, tyją nasze dzieci, a stąd prosta droga do nadciśnienia, problemów z jelitami czy nerkami i cukrzycy. A ta atakuje podstępnie – mówi dr Elżbieta Kramarczuk, internista, diabetolog ze szpitala papieskiego w Zamościu:

POSŁUCHAJ

Ignorancja w tym zakresie to błąd, bo cukrzyca to choroba wiążąca się z wieloma problemami i powikłaniami.

POSŁUCHAJ

Pierwszym krokiem do nabycia cukrzycy jest nadmiar zjadanego cukru i brak ruchu. 
Hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi, prowadzi do uszkodzenia mięśnia sercowego. Cukier – podobnie jak tłuszcz - zwiększa poziom cholesterolu we krwi, przyczyniając się do rozwoju miażdżycy. Powoduje również nadciśnienie tętnicze, zaostrza stany zapalne stawów, osłabia pamięć.
Jest się czym niepokoić bo spożycie cukru rośnie. Jemy w ciągu roku o prawie 12 kg więcej niż 10 lat temu, a warto pamiętać, że jest on zawarty w wielu produktach. Znaczącym źródłem cukru są napoje słodzone gazowane (typu cola, wody smakowe, nektary i napoje owocowe). Jedna puszka napoju słodzonego może zawierać 15-40 g cukru, czyli 3-8 łyżeczek do herbaty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze