Ustanowione zostało przez UNESCO. To dzień, w którym powinniśmy się zastanowić nad językiem, którego używamy na co dzień, bo to nasza wizytówka – mówiła na naszej antenie dr Marta Nowosad-Bakalarczyk z Zakładu Tekstologii i Gramatyki Współczesnego Języka Polskiego UMCS oraz członek Zespołu Etyki Języka działający w ramach Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk:
Język żyje, za co za tym idzie nieustannie zmienia się. Nie zawsze są to zmiany dobre. Dostrzegamy i słyszymy wiele błędów językowych popełnianych na co dzień, również przez osoby publiczne, na drugim biegunie znajdują się puryści językowi, którzy przesadnie dbają o czystość wypowiedzi:
Każdy język ma swoją specyfikę. Co o tym decyduje? - wyjaśniła dr Marta Nowosad-Bakalarczyk:
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Obchodzone co roku 21 lutego święto ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Według UNESCO niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń.
Napisz komentarz
Komentarze