Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama AGROLINK

Wizyta przedstawicieli Szwedzkiej Gwardii Krajowej na poligonie w Wędrzynie

Na trenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie trwa szkolenie zintegrowane Terytorialsów z Lubelszczyzny.

Szlifują umiejętności indywidualne, uczą się współpracy i wzajemnego wsparcia w ramach sekcji. Do 8 marca br. szkolenie przejdzie w sumie ponad 1500 żołnierzy OT z Lublina, Dęblina, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa.

Dzień żołnierza OT na poligonie jest intensywny i wypełniony różnymi zadaniami. To czas doskonalenia umiejętności, takich jak taktyka, strzelectwo, pomoc przedmedyczna, a także zdobywania nowych umiejętności, których nie można przećwiczyć w warunkach garnizonowych.


Żołnierze z kompanii saperów uczą się posługiwania specjalistycznym sprzętem ratowniczym, zdobywają pierwsze szlify z minerstwa, zasad postępowania z materiałami wybuchowymi, budowy zapór inżynieryjnych. Na pasach taktycznych ćwiczą zagadnienia z taktyki oraz pokonywanie „psychologicznego toru przeszkód”. Żołnierze z kompanii wsparcia doskonalą umiejętności z zajmowania stanowisk ogniowych i prawidłowego prowadzenia ognia z moździerzy, również w warunkach nocnych. Na strzelnicy nieustannie trwa trening strzelecki, a w ośrodku zurbanizowanym szkolenie z działań obronnych w terenie zurbanizowanym.

To pierwsze w tym roku szkolenie zintegrowane żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W trzech, dwutygodniowych turach szkolenie przejdzie w sumie ponad 1500 żołnierzy OT. W pierwszej turze, w terminie 26.01-08.02 ćwiczyli żołnierze z batalionów lubelskiego i chełmskiego; 9 lutego na poligon wyruszyli Terytorialsi z Białej Podlaskiej i Zamościa, w trzeciej turze 23.02-08.03 szkolić się będą żołnierze z Dęblina i Lublina.


Szkolenia zintegrowane, poza podstawowymi, wyrównawczymi oraz rotacyjnymi, są jedną z form podnoszenia umiejętności żołnierzy OT. Udział w takim szkoleniu jest obowiązkiem na trwale wpisanym w roczny kalendarz szkoleń Terytorialsów.

***

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie brygada liczy blisko 3100 żołnierzy i cały czas powiększa swoje szeregi.


Brygada osiągnęła zdolność reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych. W ramach projektu „Parasol” rozpoczęła współpracę ze służbami mundurowymi i jednostkami samorządu terytorialnego odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w województwie
lubelskim. Podpisała również porozumienie o współdziałaniu z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej.

 

 

Terytorialsi z Lubelszczyzny doskonalą umiejętności na poligonie w Wędrzynie

 

Na trenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie trwa szkolenie zintegrowane Terytorialsów z Lubelszczyzny. Szlifują umiejętności indywidualne, uczą się współpracy i wzajemnego wsparcia w ramach sekcji. Do 8 marca br. szkolenie przejdzie w sumie ponad 1500 żołnierzy OT z Lublina, Dęblina, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa.

Dzień żołnierza OT na poligonie jest intensywny i wypełniony różnymi zadaniami. To czas doskonalenia umiejętności, takich jak taktyka, strzelectwo, pomoc przedmedyczna, a także zdobywania nowych umiejętności, których nie można przećwiczyć w warunkach garnizonowych.


Żołnierze z kompanii saperów uczą się posługiwania specjalistycznym sprzętem ratowniczym, zdobywają pierwsze szlify z minerstwa, zasad postępowania z materiałami wybuchowymi, budowy zapór inżynieryjnych. Na pasach taktycznych ćwiczą zagadnienia z taktyki oraz
pokonywanie „psychologicznego toru przeszkód”. Żołnierze z kompanii wsparcia doskonalą umiejętności z zajmowania stanowisk ogniowych i prawidłowego prowadzenia ognia z moździerzy, również w warunkach nocnych. Na strzelnicy nieustannie trwa trening strzelecki, a w ośrodku zurbanizowanym szkolenie z działań obronnych w terenie zurbanizowanym.

To pierwsze w tym roku szkolenie zintegrowane żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W trzech, dwutygodniowych turach szkolenie przejdzie w sumie ponad 1500 żołnierzy OT. W pierwszej turze, w terminie 26.01-08.02 ćwiczyli żołnierze z batalionów lubelskiego i chełmskiego; 9 lutego na poligon wyruszyli Terytorialsi z Białej Podlaskiej i Zamościa, w trzeciej turze 23.02-08.03 szkolić się będą żołnierze z Dęblina i Lublina.

Szkolenia zintegrowane, poza podstawowymi, wyrównawczymi oraz rotacyjnymi, są jedną z form podnoszenia umiejętności żołnierzy OT. Udział w takim szkoleniu jest obowiązkiem na trwale wpisanym w roczny kalendarz szkoleń Terytorialsów.

***

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie brygada liczy blisko 3100 żołnierzy i cały czas powiększa swoje szeregi.

Brygada osiągnęła zdolność reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych. W ramach projektu „Parasol” rozpoczęła współpracę ze służbami mundurowymi i jednostkami samorządu terytorialnego odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w województwie lubelskim. Podpisała również porozumienie o współdziałaniu z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej.

 

 

SZWEDZKA GWARDIA KRAJOWA (Hemvärnet)


Hemvärnet (w dosłownym tłumaczeniu obrona domu) istnieje od 1940 roku i jest oddzielnym rodzajem wojsk w Siłach Zbrojnych Szwecji, podlegającym bezpośrednio Naczelnemu Dowódcy. Formacja pełni funkcję wyspecjalizowanego elementu rezerwy mobilizacyjnej wojsk
operacyjnych.

Misją Gwardii Krajowej (GK) w czasie pokoju jest pomoc w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych, a także udzielaniu wszechstronnej pomocy społeczeństwu w przypadkach ciężkich sytuacji nadzwyczajnych, takich jak klęski żywiołowe itp. W czasie wojny głównym zdaniem Gwardii Krajowej jest ochrona i obrona infrastruktury i obiektów istotnych dla obronności państwa, takich jak systemy dowodzenia i łączności, ważne instalacje na lotniskach i w bazach morskich, składy amunicji i innych materiałów wojennych.

GK liczy 50 tys. żołnierzy, z czego 28 tys. stanowią żołnierze zawodowi i kontraktowi (ochotnicy), zdolni do natychmiastowego stawiennictwa w macierzystych jednostkach. Pozostałe 22 tys. żołnierzy, czyli ponad 40% całości Sił Zbrojnych to obrona terytorialna, która
prowadzić aktywne szkolenie także w czasie pokoju.

Podstawowym samodzielnym modułem bojowym Gwardii Krajowej jest batalion działający na poziomie hrabstwa (odpowiednik polskiego województwa, w Szwecji jest ich 21). W każdym batalionie jest co najmniej jeden pluton alarmowy, wysokiej gotowości bojowej,
który jest bardzo dobrze wyszkolony i wyposażony.

Szkolenie wojsk GK, odbywa się w cyklach rocznych, od szkolenia pojedynczego żołnierza, przez szkolenie drużyny, plutonu, kompanii i batalionu. Sztaby batalionów sprawdzane są co drugi rok w ramach specjalnych ćwiczenia tzw. gier wojennych. W szkoleniu żołnierzy GK bardzo ważną rolę odgrywają tzw. Grupy Szkoleniowe, które składają się z zespołu oficerów zawodowych i pracowników cywilnych zajmujący się wyłącznie szkoleniem i szeroko rozumianą opieką nad batalionami GK. Bardzo ważną rolę w szkoleniu żołnierzy pełnią organizacje proobronne, które są umiejscowione w Systemie Obronnym Szwecji.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze