Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama AGROLINK

Uroczystości pogrzebowe Stefanii i Władysława Zarzyckich

W Lublinie odbyły się uroczystości pogrzebowe Stefanii i Władysława Zarzyckich.

Autor: Fot.: Dawid Florczak/IPN Lublin

W ich domu we wsi Kolonia Łuszczów, niedaleko Lublina, ukrywali się żołnierze antykomunistycznego podziemia niepodległościowego - m.in. Hieronim Dekutowski ps. „Zapora” czy Zdzisław Broński „Uskok”. Miejsce to przez partyzantów nazywane było „koszarami”. Niestety, informację o tym otrzymał aparat bezpieczeństwa komunistycznego. Na początku kwietnia 1949 r. dom został otoczony przez oddział UB-KBW-MO. Komuniści aresztowali Stefanię i Władysława. Następnie przewieźli ich do więzienia na Zamku w Lublinie. Tam zostali poddani ciężkiemu śledztwu i okrutnym torturom. W ich wyniku Stefania, która była w zaawansowanej ciąży, została przewieziona na oddział szpitalny więzienia. Tam urodziła córkę i zmarła.

 

Dwa lata temu specjalistom z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie udało się odnaleźć szczątki Stefanii Zarzyckiej. Znajdowały się one na lubelskim cmentarzu przy ul. Unickiej. 1 lutego 2018 r. informacja ta została podana do publicznej wiadomości po raz pierwszy podczas konferencji identyfikacyjnej w Pałacu Prezydenckim.

 

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w Kościele Garnizonowym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Eucharystię odprawił proboszcz ks. ppłk Andrzej Piersiak. Duchowny w swoim kazaniu przypomniał historię Stefanii i Władysława Zarzyckich. Wspomniał również, że msza św. w ich intencji to nie tylko obowiązek wobec zmarłych, ale wzięcie odpowiedzialności za wspólnotę, za Polskę. Przypomniał także rolę historyków w przywracaniu prawdy.

 

Na końcu przemówił prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. Zwrócił uwagę na aspekt historii, który często umyka: uczucia jakie towarzyszyły Stefanii i Władysławowi; mężowi, gdy słyszał krzyki bitej przez oprawców żony, będącej w zaawansowanej ciąży. Podkreślił jak ciężko jest historykom to przedstawić. Niełatwe jest to również do zrozumienia dla nas.

 

Głos zabierali także wojewoda lubelski Przemysław Czarnek oraz wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski.

Następnie kondukt pogrzebowy udał się na cmentarz przy ul. Unickiej w Lublinie. Tam w towarzystwie asysty wojskowej zostali pochowani cywilni bohaterowie polskiego podziemia antykomunistycznego.


Fot.: Dawid Florczak/IPN Lublin

Fot.: Dawid Florczak/IPN Lublin

Fot.: Dawid Florczak/IPN Lublin


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze