Z kolei jako ostatni na ferie ruszą uczniowie z Lubelskiego, Łódzkiego, Podkarpackiego, Pomorskiego i Śląskiego. W tych województwach wolne od lekcji przypada w dn. 11 – 24.02.
Nadburzański Oddział Straży Granicznej przypomina, że dzieci przekraczające granicę obowiązują takie same zasady jak dorosłych. Dokumentami uprawniającymi każdego obywatela RP do przekroczenia granicy państwowej, są – w zależności od kierunku podróży – ważny paszport lub dowód osobisty. Na wniosek rodziców dowód osobisty może otrzymać nawet kilkutygodniowe dziecko, ale dokument wydany osobie, która ma mniej niż 5 lat, będzie ważny tylko 5 lat. Jeśli natomiast dziecko ukończyło już 5 lat, dowód osobisty będzie ważny przez kolejne 10 lat. Z kolei paszporty wydane dzieciom do 13. roku życia będą ważne przez 5 lat, a jeśli dziecko w momencie otrzymania dokumentu ukończyło 13 lat – dokument ten ważny będzie 10 lat od jego wydania. Dowód osobisty wystarczy obywatelowi RP do przekroczania granic: państw członkowskich Unii Europejskiej (Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Cypru, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Grecji, Holandii, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Z dowodem osobistym przekroczymy także granice państw, które nie należą do Unii Europejskiej, ale ich obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób.
Są to Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria. Państwa,które takze na podstawie jednostronnych decyzji, uznają dowód osobisty za dokument wystarczający do przekroczenia granicy należą: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Serbia i Gruzja.
Na granicach wewnętrznych strefy Schengen nie jest prowadzona kontrola graniczna, co jednak nie zwalnia nas z konieczności posiadania dokumentu, który będzie potwierdzał naszą tożsamość i obywatelstwo – czyli dowodu osobistego lub paszportu. O szczegółowych zasadach wjazdu i pobytu w poszczególnych państwach informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych na stronie internetowej w zakładce „Polak za granicą": https://polakzagranica.msz.gov.pl/
Napisz komentarz
Komentarze