Jednak transplantacja to często kontrowersje – powiedziała Anna Gradziuk, koordynator ds. transplantacji w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu.
Najpopularniejszym przeszczepianym narządem są nerki. Jednak dość często też, a szczególnie w przypadku małych dzieci tym narządem jest serce. Osoby po transplantacji, które wzięły udział z spotkaniu opłatkowym podzieliły się z nami swoją historią.
Piotr Tchórz urodził się bez lewej dłoni. Dwa lata temu dostał nową rękę. To była innowacyjna operacja, jedyna na całym świecie.
Warto zaznaczyć, że transplantacja rozwija się nawet w takich ośrodkach jak Zamość – zaznaczył prof. Krzysztof Marczewski, ordynator Oddziału Nefrologii, Endokrynologii Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.
Kościół bardzo wspiera przeszczepy, ponieważ to jest szansa dla wielu na drugie życie – podkreślił ks. bp Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko- lubaczowskiej.
Dawcą pośmiertnym według polskiego prawa zostaje każdy, kto nie zarejestrował się w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. Lekarze często wolą jednak pytać o zgodę rodzinę zmarłego. W 2018 roku w Polsce przeszczepiono ponad 1390 narządów od 500 zmarłych dawców.
Na płuca oczekuje 113 osób, a przeszczepiono tylko 42. Najbardziej dramatycznie wygląda sprawa oczekiwania na przeszczep serca. W kolejce po nie czeka 459 osób, a przeszczepiono ich 147.
Napisz komentarz
Komentarze