Reforma szkolnictwa zawodowego, nad którą trwają prace legislacyjne, ma wejść w życie z początkiem roku szkolnego 2019/2020.
Reforma wprowadzi zmiany dotyczące m.in. klasyfikacji zawodów i finansowania szkół zawodowych, współpracy szkół z pracodawcami oraz egzaminów zawodowych. Celem jest podniesienie prestiżu szkół zawodowych i ukierunkowanie ich oferty tak, aby kształciły specjalistów jak najlepiej przystosowanych do wymogów rynku pracy. Zostanie także wyrównany czas nauki - powiedział dr Piotr Gawryszczak, wojewódzki komendant Lubelskiej Wojewódzkiej Komendy OHP:
Jest to też pewna alternatywa dla tych, którzy lepiej czują się w wykonywaniu czynności praktycznych – podkreślił Piotr Gawryszczak:
Chodzi o to, aby nauczanie nie odbiegało od tego, czego wymagają od przyszłych pracowników pracodawcy. A tego młodzi ludzie mogą nauczyć się podglądając przedsiębiorców. Dodatkową motywacją są samodzielnie zarobione pieniądze – zauważył Piotr Gawryszczak:
Projekt MEN ma ukierunkować szkolnictwo zawodowe tak, aby absolwenci mieli pełne kwalifikacje zawodowe, potwierdzone wynikami egzaminów i odpowiednimi dokumentami. Ponadto jeszcze w trakcie nauki uczniowie mają zdobywać dodatkowe umiejętności i uprawnienia potrzebne na rynku pracy i wymagane przez pracodawców.
Napisz komentarz
Komentarze