Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 stycznia 2025 21:59
Reklama Green Office Ecologic BANER

XVI tom rocznika "Archiwariusz Zamojski"

Ukazał się XVI tom rocznika "Archiwariusz Zamojski". Znalazły się w nim m. in. artykuły poświęcone tematyce niepodległościowej.

POSŁUCHAJ

Zbigniew Stankiewicz napisał tekst o poborze do Legionów w okresie 1915–1917, opierając się na materiałach źródłowych z zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie. Barbara Typek omówiła życiorys poety, dziennikarza i żołnierza Wojska Polskiego rodem z Zamojszczyzny, Bronisława Przyłuskiego. Elżbieta Gnyp napisała o Pawle Gajewskim i Szkole Przemysłu Ludowego w Putnowicach Górnych. Nowe światło na postać Waleriana Łukasińskiego rzuciła Ewelina Nawrocka w oparciu o zapisy pamiętników i relacje współwięźniów. Janusz Panasiewicz przedstawił dzieje Wygonów hrubieszowskich, natomiast Agnieszka Szykuła-Żygawska wyszukała informacje o niemieckich kolonistach w oparciu o osiemnastowieczne akta metrykalne parafii katedralnej w Zamościu oraz księgi notariuszy z Archiwum Państwowego w Zamościu. Nowe wiadomości dotyczące lokalizacji i funkcjonowania szubienicy w Zamościu w okresie XVIII i XIX w. przedstawił Jakub Żygawski. Radość ze świętowania niepodległości przyćmiła wiadomość o śmierci Profesora Jerzego Kowalczyka historyka sztuki i architektury, wybitnego znawcy Zamościa i regionu.

POSŁUCHAJ

Jak podkreśla Jakub Żygawski dyr Archiwum Państwowego w Zamościu - Profesor Jerzy Kowalczyk ma wielkie zasługi dla Zamościa i regionu.

POSŁUCHAJ

Na łamach „Archiwariusza” wspomniany jest również śp. mecenas Tadeusz Pizoń. "Archiwariusz Zamojski" t. XVI można nabyć w kancelarii Archiwum Państwowego w Zamościu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze