Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 04:26
Reklama MHR

Otwarcie zmodernizowanej wystawy w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie

W miniony piątek, 28 grudnia 2018 roku, odbył się w Muzeum Regionalnym w  Krasnymstawie, wernisaż zrewitalizowanej stałej ekspozycji historycznej poświęconej dziejom Krasnegostawu i jego okolic.
Otwarcie zmodernizowanej wystawy w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie

Wystawa obejmuje sześć stuleci ukazanych w rytmie opowieści, której narratorem jest dolina rzeki Wieprz. Historię snują również same zabytki, grające główną rolę w dawno zapominanej sztuce napisanej przez przodków. Zmodernizowana ekspozycja jest przede wszystkim dynamiczna i ma na celu wprowadzić zwiedzającego w przestrzeń historii, która zaciekawia i intryguje.

Na wystawie można zobaczyć między innymi nieeksponowane jak dotąd stare  fotografie Krasnegostawu oraz wysłuchać treści listów obozowych z okresu II wojny światowej, czytanych przez lektorów. Pomieszczenia w których wystawa jest prezentowana zostały tak przearanżowane, aby oddać dawny miejski klimat oraz uwypuklić elementy istotne dla Krasnegostawu, m.in. cechy miejskie, czy przebieg powstania styczniowego na ziemiach krasnostawskich. Dzięki wyeksponowaniu sprzętów pozostałych po krasnostawskiej aptece rodziny Szcześniewskich, udało się jeszcze głębiej osadzić ekspozycję w lokalnej historii.

 
Wystawa zbudowana została w oparciu o zabytki pokazywane dotychczas w dziale historii oraz w dziale sztuki sakralnej, będące własnością Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie lub depozytami - głównie z parafii p.w. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Nowym prezentowanym eksponatem jest zaś podarowany przez ks. Prałata Henryka Kapicę XVIII-wieczny podręcznik do nauki języka tybetańskiego, wydany w Rzymie, a będący niegdyś własnością jednego z krasnostawskich augustianów.


Wystawa "Dzieje Krasnegostawu i okolic" została zrealizowana w ramach środków przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego program Wspieranie działań muzealnych [nr zadania 07616/18] oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków przy wsparciu Powiatu Krasnostawskiego i Banku Spółdzielczego w Izbicy. Piątkowy wernisaż był zwieńczeniem niemal rocznej pracy trójki kuratorów - Mateusza Soroki, Mai Toczonej-Wal i Konrada Grocheckiego, którzy pod kierownictwem i przy wsparciu dyrektora muzeum Marka Majewskiego przygotowali niecodzienną ekspozycję łączącą w sobie tradycyjny sposób prezentowania eksponatów z elementami multimediów.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Droga OdważnychTreść komentarza: Zapraszamy na www.drogalwa.plData dodania komentarza: 19.09.2024, 15:10Źródło komentarza: Droga LwaAutor komentarza: Fanka zespołu Alba DelTreść komentarza: Przepiękne koncerty. Nareszcie coś innego w Zamościu, który do tej pory promował disco polo. Duża gratka dla miłośników muzyki klasycznej. Kantata kanarka - super wykonanie.Data dodania komentarza: 17.09.2024, 16:38Źródło komentarza: Muzyka w barokowej odsłonie - Festiwal "MUSICA DELL'ANIMA"Autor komentarza: Gosia LipowiecTreść komentarza: Pięknie Jak co rokuData dodania komentarza: 15.09.2024, 15:00Źródło komentarza: Pielgrzymka z Tereszpola do LeżajskaAutor komentarza: Andrzej KuśTreść komentarza: Impreza bardzo ciekawa. Będziecie mogli nas posłuchać, zobaczyć, poznać nasze grono i zwyczaje oraz spróbować najzdrowszego jedzenia na świecie jakim jest dziczyzna - musicie tam być !!! To nasze dziedzictwo!!!Data dodania komentarza: 6.08.2024, 11:08Źródło komentarza: Jarosław KuchtaAutor komentarza: KTreść komentarza: Był mega dobrym, ciepłym czlowiekiem, który miał jeszcze wiele planów w głowie do zrealizowania - żal i smutek że go nie ma, wieczny odpoczynek …Data dodania komentarza: 18.07.2024, 22:05Źródło komentarza: Zmarł ks. Mirosław Prokop - proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w SzczebrzeszynieAutor komentarza: DWTreść komentarza: Lubię toData dodania komentarza: 18.07.2024, 11:38Źródło komentarza: Aleksandra Czerwińska