Polska Organizacja Wojskowa przeprowadziła ją 1 listopada 1918 roku w celu rozbrojenia żołnierzy austriackich i przywrócenia na terenie regionu zamojskiego polskiej państwowości. W niedzielę (16.12) ponownie odsłonięto tablicę.
Uroczystość rozpoczęła się w Muzeum Zamojskim od przypomnienia znaczenia i historii Polskiej Organizacji Zbrojnej oraz wydarzeń związanych w wmurowaniem tablicy i poświęcenia sztandaru zamojskich Peowiaków w 1937 roku. Prelekcję na ten temat wygłosił Waldemar Maziarczyk, kustosz zbiorów historycznych Muzeum Zamojskiego.
Tablica na Bramie Lwowskiej wisiała tylko przez kilkanaście lat. W okresie PRL została zdjęta ze względów politycznych i ideologicznych
W uroczystości ponownego odsłonięcia tablicy wzięli udział m.in. Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk, dyrektor Muzeum Zamojskiego Andrzej Urbański oraz dzieci Stanisława Gaca, chorążego sztandaru P.O.W. poświęcanego w 1937 roku, Barbara Gac-Korzeniowska i Janusz Gac.
Waldemar Maziarczyk zaznacza, że ponowne odsłonięcie tablicy w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ma wymiar symboliczny.
Polska Organizacja Wojskowa to tajna organizacja założona przez Józefa Piłsudskiego na początku I wojny światowej w wyniku połączenia działających w Królestwie Polskim Związku Walki Czynnej i grup Armii Polskiej w celu walki z zaborcą W 1929 roku powstał Związek Kombatancki zrzeszający weteranów P.O.W.
Napisz komentarz
Komentarze