Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 stycznia 2025 12:10
Reklama HeavenTour - FATIMA

37. rocznica stanu wojennego w Polsce

Już w czasie fali strajków sierpnia 1980 władze komunistyczne rozważały możliwość wprowadzenia stanu wojennego w celu powstrzymania niepokojów społecznych i zgaszenia rodzącego się ruchu demokratycznego.

Autor: źródło: google

Był on wymierzony w Solidarność – mówił na antenie KRZ Adam Kułaj, emerytowany nauczyciel, internowany w czasie stanu wojennego:

POSŁUCHAJ

W ich efekcie utworzony został Niezależny Samorządny Związek Zawodowy 'Solidarność”:

POSŁUCHAJ

Euforia po podpisaniu tych porozumień i powstaniu Związku była ogromna. Dawał nadzieje na zmiany – wspomina Adam Kułaj:

POSŁUCHAJ

W nocy z 12 na 13 grudnia władze komunistyczne rozpoczęły akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. Wśród nich był Adam Kułaj:

POSŁUCHAJ

Warunki w więzieniu były ciężkie - wspomina Adam Kułaj:

POSŁUCHAJ

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z 'Solidarnością”, około 100 z Zamojszczyzny. Życie podczas stanu wojennego straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni 'Wujek” podczas pacyfikacji strajku.


Dzisiaj w Zamościu odbędzie się rekonstrukcja wydarzeń sprzed 37 lat. Przedstawi ją młodzież z zamojskich szkół. Zapraszamy na godz. 15.00 na Rynek Solny. O godz. 17.00 w kościele OO. Redemptorystów odprawiona zostanie Msza św. za Ojczyznę, NSZZ 'Solidarność” i internowanych, pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Mariusza Leszczyńskiego.
Zapraszamy także do wysłuchania rozmowy z naszym gościem Adamem Kułajem w zakładce Najnowsze Audycje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze