Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 stycznia 2025 05:09
Reklama HeavenTour - FATIMA

Podsumowanie projektu „Szlakiem łez” w Sitnie

W Szkole Podstawowej im. Wandy Popławskiej w Sitnie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu pt. „Szlakiem łez” dotyczącego tragicznych losów Dzieci Zamojszczyzny (23.11).   

Autor: ks. Grzegorz Bartko

Inicjatywa ta została dofinansowana przez Fundację BGK w ramach konkursu „Na 100 Niepodległa”. Pomysł ze Szkoły Podstawowej w Sitnie znalazł się pośród kilkudziesięciu innych projektów wyróżnionych i dofinansowanych w całej Polsce.  Realizacja całego przedsięwzięcia obejmowała szereg aktywności: od warsztatów przygotowujących młodzież do pracy dziennikarskiej aż do spotkań ze świadkami historii.

O fazie wstępnej projektu mówi jedna z koordynatorek, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Sitnie, p. Katarzyna Barwińska.

POSŁUCHAJ

Istotą projektu było zebranie i utrwalenie świadectw historycznych Dzieci Zamojszczyzny. Sitno było jedną z wysiedlonych przez Niemców miejscowości i jego mieszkańcy doświadczyli tragicznych losów wojny. Młode osoby, które wzięły udział w projekcie dotarły do żyjących jeszcze świadków historii. Znaleźli się wśród nich m.in.: Janina Samulak, Eugenia Ziemińska, Henryk Kajtel, Regina Ternes. Pani Elżbieta Sagucka, druga koordynatorka projektu oraz nauczyciel języka angielskiego w Szkole Podstawowej w Sitnie, mówiła, że działanie to może stworzyć spójny obraz tamtych tragicznych wydarzeń, który powinien zostać przekazany młodemu pokoleniu.

POSŁUCHAJ

Realizacja projektu była dla młodzieży świetną lekcją historii, a jednocześnie wspaniałą przygodą z dziennikarstwem, o czym mówi uczennica klasy VIII, Paulina Gil.

POSŁUCHAJ

23 listopada o godz. 14.00 odbyło się uroczyste podsumowanie projektu, które było zwieńczeniem wszystkich prac. Całość spotkania poprowadziła Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sitnie, p. Monika Duras. Oprócz prezentacji półgodzinnego filmu dokumentalnego i broszury z zapisem przeprowadzonych wywiadów, odbył się także montaż słowno-muzyczny o tematyce patriotycznej. Spomiędzy wielu zaproszonych gości, głos zabrał Kajetan Protas, były wójt Gminy Sitno, a obecnie komendant OSP w Sitnie, który mówił o pielęgnowaniu postawy patriotyzmu wśród Polaków.

POSŁUCHAJ

Wśród zaproszonych gości był także p. Henryk Kajtel, autor książki pt. „Hitlerowski obóz przesiedleńczy w Zamościu”. Pełne wzruszeń spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem pieśni „Ojczyzno ma”.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze