Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 19:20
Reklama Hurtownia DAKO

Spotkanie ekspertów z zakresu zarządzania kryzysowego

Dzisiaj (21.11) w Zamościu, w ramach projektu pk. "Parasol" odbyło się spotkanie ekspertów z zakresu zarządzania kryzysowego z powiatu zamojskiego z przedstawicielami Dowództwa WOT i 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
 Spotkanie ekspertów z zakresu zarządzania kryzysowego

Autor: fot. nadesłane

 

 

 

 

„Parasol” Terytorialsów dla powiatu zamojskiego
21 listopada br. w Klubie Żołnierskim w Zamościu odbyło się spotkanie
ekspertów z zakresu zarządzania kryzysowego z powiatu zamojskiego
z przedstawicielami Dowództwa WOT i 2 Lubelskiej Brygady Obrony
Terytorialnej. To druga w naszym województwie odsłona projektu

pk. „Parasol”.

Warsztaty zgromadziły blisko 40 przedstawicieli samorządu, służb oraz instytucji, na co dzień odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe na terenie powiatu zamojskiego, który znajduje się w rejonie odpowiedzialności 25 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu. Uczestnicy zapoznali się z możliwościami, jakimi dysponują Wojska Obrony Terytorialnej, aby wspierać samorządy i służby ratownicze podczas niemilitarnych sytuacji kryzysowych, typu katastrofy i klęski żywiołowe. Na terenie jednostki zaprezentowano sprzęt oraz wyposażenie, tzw. kompanijny moduł
zadaniowy, który może być użyty, aby sprawnie i szybko nieść pomoc lokalnej społeczności. Podsumowano również dotychczasową współpracę.


Mjr Marek Prenal z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnych powiedział podczas prezentacji – „Te warsztaty mają na celu zapoznanie przedstawicieli powiatów, gmin i miast z możliwościami WOT w zakresie współpracy z administracją samorządową w sytuacjach kryzysowych. Pierwsze spotkanie w Lublinie we wrześniu br. potwierdziło, że jest potrzeba tego typu spotkań.”


Jarosław Antoszewski, Podinspektor ds. Obronności i Promocji Urzędu Miejskiego w Tomaszowie Lubelskim, oceniając warsztaty powiedział – „Tego typu spotkania systematyzują wiedzę nt. WOT, wskazują gdzie, kiedy i w jaki sposób formacja ta może zostać użyta na potrzeby administracji lokalnej. Daje nam wiedzę, że możemy poprosić wojsko o pomoc, gdy własne siły i środki nie będą wystarczające.


Celem projektu pk. „Parasol” jest przygotowanie samorządów, służbi podległych im instytucji do współpracy z WOT i skutecznego wykorzystania ich potencjału w procesie zarządzania kryzysowego. Istotnym aspektem projektu jest wypracowanie metod współpracy tak, aby optymalnie skrócić czas użycia żołnierzy WOT i usprawnić niesienie pomocy lokalnej społeczności. Organizowane warsztaty i spotkania mają na celu wymianę doświadczeń, identyfikację potrzeb oraz budowanie wzajemnego zaufania.


2 LBOT osiągnęła zdolność reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych na początku września br., jako jedna z pierwszych w kraju. W skład kompanijnego modułu zadaniowego, który może być użyty na wypadek katastrof lub klęsk żywiołowych znajduje się, m.in. kilkanaście pojazdów, w tym: samochody ciężarowo-terenowe, cysterna wodna, agregat prądotwórczy, wóz zabezpieczenia technicznego, sanitarka, pojazdy czterokołowe typu „quad” oraz maszt oświetleniowy, sprzęt inżynieryjny i środki łączności. To tylko przykładowa kompilacja sprzętu, jego skład może być dostosowywany do konkretnej sytuacji i potrzeb.


Pierwsze, pilotażowe spotkanie pk. „Parasol” w województwie lubelskim odbyło się w połowie września br. i dotyczyło miasta Lublin oraz powiatu
lubartowskiego. Kolejne odbędą się jeszcze w tym miesiącu, w rejonach odpowiedzialności pozostałych batalionów tj. w Chełmie, Dęblinie i Białej Podlaskiej.

System zarządzania kryzysowego WOT
Elementy systemu zarządzania kryzysowego WOT stanowią integralną część sytemu zarządzania kryzysowego resortu obrony narodowej. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej siły i środki Wojsk Obrony Terytorialnej z pierwszych trzech brygad OT (podlaska, lubelska i podkarpacka) zostały włączone do systemu zarządzania kryzysowego. Procedura ich uruchomienia jest taka sama jak w przypadku innych rodzajów sił zbrojnych i będzie realizowana zgodnie z zapisami ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym, a wydzielone siły
zostaną przekazane w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego RSZ. Stawiennictwo żołnierzy WOT może by realizowane w trybie natychmiastowym – w przypadku wystąpienia katastrof, awarii, wypadów o dużej skali, lub z uprzedzeniem o stawiennictwie w przypadku otrzymania informacji (prognoz) o możliwości wystąpienia sytuacji kryzysowych (silne opady, śnieżyce, itp.).


Zespoły Oceny Wsparcia
W ramach podniesienia efektywności zarządzania kryzysowego, w tym wykorzystania sił i środków wojska we wsparciu lokalnych społeczności
w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych czy katastrof, dowództwo WOT opracowało koncepcję powołania Zespołów Oceny Wsparcia. Dzięki terytorialnemu charakterowi formacji zespoły te często będą mogły być jednymi z pierwszych na miejscu zdarzenia. Ich zadaniem będzie rozpoznanie rejonu i dokonanie oceny sytuacji, nawiązanie współpracy z administracją cywilną i wojskową oraz oszacowanie potrzeb użycia sił i środków z zasobów wojska. Wszystko po to, by w przypadku, gdy wojsko okaże się niezbędne skrócić czas jego przybycia, a także przygotować warunki do jak najszybszego jego wejścia do akcji.


Zespoły Wsparcia Odbudowy
Zespoły wsparcia odbudowy wypełniają niszę, która dziś powstaje po tym, jak siły i środki użyte w sytuacji kryzysowej, kończą swoje działanie. Już po minięciu bezpośredniego zagrożenia zespół WOT-u będzie przywracał normalne funkcjonowanie na terenach objętym skutkami kryzysu. Zespoły te będą złożone z żołnierzy WOT (w tym OT) oraz pracowników resortu ON - głównie inżynierów architektury, budownictwa i logistyki, ukierunkowanych na doradztwo i ocenę możliwości wsparcia usuwania skutków klęsk żywiołowych po zakończeniu pracy zgrupowań zadaniowych w perspektywie długofalowej. Zadaniem tych zespołów jest przygotowanie i utrzymanie wydzielonych sił do niezwłocznego i powszechnego wsparcia społeczności lokalnych przy wystąpieniu klęsk żywiołowych, katastrof oraz przeciwdziałanie i minimalizacja i usuwanie skutków, a także przywracanie stanu sprzed ich wystąpienia.

***

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała, jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Brygada liczy ponad 3100 żołnierzy i cały czas powiększa swoje szeregi.

kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY
TERYTORIALNEJ
tel. 261 182 811
tel. kom. 725 880 174
email: [email protected]



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Droga OdważnychTreść komentarza: Zapraszamy na www.drogalwa.plData dodania komentarza: 19.09.2024, 15:10Źródło komentarza: Droga LwaAutor komentarza: Fanka zespołu Alba DelTreść komentarza: Przepiękne koncerty. Nareszcie coś innego w Zamościu, który do tej pory promował disco polo. Duża gratka dla miłośników muzyki klasycznej. Kantata kanarka - super wykonanie.Data dodania komentarza: 17.09.2024, 16:38Źródło komentarza: Muzyka w barokowej odsłonie - Festiwal "MUSICA DELL'ANIMA"Autor komentarza: Gosia LipowiecTreść komentarza: Pięknie Jak co rokuData dodania komentarza: 15.09.2024, 15:00Źródło komentarza: Pielgrzymka z Tereszpola do LeżajskaAutor komentarza: Andrzej KuśTreść komentarza: Impreza bardzo ciekawa. Będziecie mogli nas posłuchać, zobaczyć, poznać nasze grono i zwyczaje oraz spróbować najzdrowszego jedzenia na świecie jakim jest dziczyzna - musicie tam być !!! To nasze dziedzictwo!!!Data dodania komentarza: 6.08.2024, 11:08Źródło komentarza: Jarosław KuchtaAutor komentarza: KTreść komentarza: Był mega dobrym, ciepłym czlowiekiem, który miał jeszcze wiele planów w głowie do zrealizowania - żal i smutek że go nie ma, wieczny odpoczynek …Data dodania komentarza: 18.07.2024, 22:05Źródło komentarza: Zmarł ks. Mirosław Prokop - proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w SzczebrzeszynieAutor komentarza: DWTreść komentarza: Lubię toData dodania komentarza: 18.07.2024, 11:38Źródło komentarza: Aleksandra Czerwińska