Podczas uroczystości Puchar Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za dorobek osiągnięć sportowych w roku stulecia odzyskania Niepodległości wręczono Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu. Puchar odebrała dyrektor Małgorzata Jagoda, która przekazała go całemu zespołowi. To właśnie dzięki współpracownikom Stowarzyszenia
mamy znakomitych zawodników w dyscyplinie paraolimpijskiej jaką jest boccia. Oficjalnego otwarcia dokonał Andrzej Wnuk, Prezydent Miasta Zamość. Uroczystości uświetnił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Białowoli.
Na rozpoczęcie MP zgromadzona publiczność oraz zawodnicy mieli okazję obejrzeć scenę prezentująca legendę o „szwedzkim stole”. W jej wykonanie zaangażowali się uczniowie z Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych „Krok za krokiem” w Zamościu. MP rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego.
Prezydent miasta Zamość Andrzej Wnuk przyznał, że mieszkańcy naszego miasta uczestnicząc w imprezach dopingują sportowców.
Andrzej Wnuk dodał, że zawodnicy z Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych „Krok za krokiem” w Zamościu mają liczne sukcesy na koncie, dlatego zawsze stara się ich wspierać.
Boccia to dyscyplina paraolimpijska, wywodząca od włoskiej gry w bule. Jest to dyscyplina stworzona specjalnie dla osób niepełnosprawnych, o czym poinformował Romuald Schmidt, prezes PZBocci.
W bocci zawodnicy graja bilami, wykonanymi z odpowiedniego tworzywa.
W zawodach wzięły udział kluby sportowe z całej Polski,. Jakie zespoły przyjechały do Zamościa powiedział Romuald Schmidt.
Romuald Schmidt stwierdził, że organizatorzy pod względem przygotowania Mistrzostw spisali się bardzo dobrze.
Na MP nasze miasto reprezentowało czterech zawodników i jedna zawodniczka, o czym poinformował prezes Aktywnego Klubu Sportowego Osób Niepełnosprawnych „Krok za Krokiem” w Zamościu, a także trener i Koordynator Polskiej kadry Boccia, Ireneusz Klimek.
MP, które odbyły się w naszym mieście były dla zawodników sprawdzianem.
MP w bocci były rozgrywane się w pięciu klasach sportowych: BC1, BC2, BC3, BC4 i BC5, które zależne są od sprawności.
Boccia jest dyscyplina paraolimpijska wymagającą dużych nakładów finansowych. Jednak w Zamościu mamy to szczęście, że sprzęt sportowy w Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu jest ogólnodostępny. Jednak aby
zawodnicy mogli osiągać sukcesy ta dyscyplina wymaga wiele pracy i zaangażowania nie tylko od samych zawodników, ale także od trenerów oraz rodziny i bliskich. Zdaniem Romualda Schmidta, ,aby osoby niepełnosprawne mogły wystartować w zawodach muszą systematycznie ćwiczyć pod okiem trenerów.
Podstawowy trening zawodnika, który czynnie bierze udział w zawodach ogólnokrajowych to kilka godzin dziennego rzucania bilami.
Patronat nad zawodami objął Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk, a organizatorami wydarzenia był: Polski Związek Boccia i Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu. Współorganizatorami byli: Zespól Niepublicznych Szkół Specjalnych „Krok za Krokiem” w Zamościu, Aktywny Klub Sportowy Osób Niepełnosprawnych „Krok za Krokiem” w Zamościu i Środowiskowy Dom Samopomocy „Krok Dalej” w Białobrzegach.
Więcej o bocci i Mistrzostwach Polski usłyszymy w czwartek (22.11) w audycji Rozmowa dnia o godz. 8.40 i 15.40. Gościem rozmowy będzie Romuald Schmidt, prezes PZBocci.
Napisz komentarz
Komentarze