Jak tłumaczy Hanna Orjanik, ordynator Oddziału Neonatologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, ten dzień ma na celu zwrócenie uwagi na szereg zagadnień związanych z wcześniactwem.
Przyczyny przedwczesnych porodów mogą wypływać z problemów zdrowotnych matki bądź rozwijającego się płodu – tłumaczy Hanna Orjanik. Jak dodaje największą szansę na urodzenie dziecka we właściwym terminie mają kobiety w wieku od 18 do 35 roku życia.
Przedwczesny poród może być spowodowany również chorobami mamy, takimi jak nadciśnienie, cukrzyca, czy choroby tarczycy.
Wcześniak to nie jest miniaturka dorosłego ani nawet dziecka, które urodziło się powyżej 37 tygodnia ciąży – zwraca uwagę ordynator Oddziału Neonatologii.
Tuż po urodzeniu wcześniak trafia zwykle do inkubatora. Hanna Orjanik podkreśla, że niezwykle ważne jest, aby rodzice byli przy dziecku obecni.
Trzeba pamiętać, że skutki przedwczesnego urodzenia mogą być bardzo odległe w czasie.
Niektórzy mówią, że wcześniakiem jest się całe życie – dodaje lekarz.
Hanna Orjanik tłumaczy jednak, że te problemy w wieku szkolnym niekoniecznie muszą występować, a co ciekawe, w historii ludzkości wcześniakami byli ludzie nieprzeciętni.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Hanną Orjanik, ordynator Oddziału Neonatologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Dostępna jest ona na stronie internetowej naszej rozgłośni w zakładce „Rozmowa Dnia”.
Napisz komentarz
Komentarze