W 2017 roku do nałogowego (codziennego) palenia przyznawała się niemal jedna czwarta Polaków – 24%. Choć z roku na rok spada liczba osób palących, to wciąż wskaźniki są wysokie. Po papierosy częściej sięgają mężczyźni niż kobiety. Jak się zaczyna? - o to pytaliśmy mieszkańców Zamościa:
Sięgając po papierosa warto pamiętać, że przyspieszają on procesy starzenia, powodują choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia oraz choroby nowotworowe. Choroby występujące niemal wyłącznie u palaczy to: rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz zawał serca występujący przed 50. rokiem życia. U palaczy zwiększa się też ryzyko zachorowania na wiele groźnych chorób narządu wzroku. Z przypadkami nowotworów u palaczy spotyka się na co dzień pulmonolog, doktor Krzysztof Skrzypek, ordynator Oddziału Chorób Płuc w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym:
Osoby palące powinny regularnie kontrolować swoje zdrowie, dodaje lekarz:
Szacuje się, że prawie 9 milionów Polaków pali codziennie papierosy. Aż 91 proc. palaczy 'wpada” w nałóg przed ukończeniem 25. roku życia. Rocznie 60 tys. osób umiera z powodu chorób odtytoniowych.
Rak płuca jest jednym z najczęściej diagnozowanych w Polsce nowotworem złośliwym, jednym z najgorzej rokujących i stanowiącym najczęstszą przyczynę śmierci z powodu chorób onkologicznych. Raka płuca rocznie wykrywa się w naszym kraju u ok. 23 tys. osób.
Napisz komentarz
Komentarze