Tym razem zaprosiliśmy mieszkańców na cykl warsztatów, spotkań, wystaw, gier terenowych i wycieczek, na które pozyskaliśmy pieniądze z Narodowego Centrum Kultury.
Głównym celem projektu było spotkanie z szeroko pojętą kulturą ludową, rękodziełem i sztuką. Zaprosiliśmy dzieci i młodzież ze szkół z terenu gminy, seniorów, osoby niepełnosprawne, Koła Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańców Józefowa.
Głównym elementem programu były warsztaty rękodzieła poprowadzone przez profesjonalnych artystów, na których uczestnicy wykonywali: „roztoczańskie anioły”, „ikony na drewnie” "kuferki ze strychu", "czerwone korale", "filcowane szale" oraz zakładki do książek "nitką malowane".
Z jakich elementów składa się tradycyjny strój biłgorajsko-tarnogrodzki, jakich ziół używano do wicia wianków na Boże ciało, jak się dawniej młóciło zboże? To tylko wybrane zadania, z którymi zmierzyli się uczestnicy gry terenowej "Śladami przeszłości", którą zorganizowaliśmy w ramach zadania. Do rywalizacji przystąpiły trzy drużyny gimnazjalistów z Majdanu Nepryskiego: "Józefowianie", "Miłośnicy historii" i "Cichociemni". Wszystkie zespoły miały do wykonania 10 zadań w różnych punktach miasta, które dotyczyły historii i dawnego życia mieszkańców Józefowa. Jednym z najtrudniejszych zadań okazało się ułożenie wiersza Mieczysława Romanowskiego z rozsypanych wersetów, a najbardziej zabawne było młócenie zboża cepem, a także pranie na tarze i kijanką w rzece. Łatwe okazało się narysowanie kościoła i przeprowadzenie sondy ulicznej na temat Konrada Bartoszewskiego "Wira". Najbardziej uczestnikom gry podobało się wicie wianków i odszyfrowanie na kirkucie wskazówki do kolejnego zadania, opisanej językiem hebrajskim.
Kolejnym elementem realizowanego projektu była międzypokoleniowa wycieczka do Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie dzieci poznały dawne rzemiosła, wiejską zabudowę, wyposażenie wnętrz i codzienne życie mieszkańców dawnej wsi, a seniorzy wspominali swoje młode lata.
Ponadto młodzi uczestnicy projektu przeprowadzili wywiady z najstarszymi mieszkańcami gminy. Zebrali informacje na temat obrzędów, religijności, ginących zawodów czy świętowania dawnych obyczajów.
Przygotowaliśmy także wystawy prac uczestników miejscowych Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz lokalnych artystów: Rzeźby – Leona Kusiaka i Haftu krzyżykowego – Ireny Jolanty Świst. Powstała też wystawa dawnych przedmiotów codziennego użytku.
Podsumowaniem cyklu wielopokoleniowych spotkań, warsztatów, wystaw, gier terenowych i wycieczek, promujących lokalne dziedzictwo kulturowe była prezentacja, podsumowująca to co działo się w ostatnich tygodniach, następnie odbył się koncert Kapeli Zwierzynieckiej oraz spotkanie pokoleń z Kołem Gospodyń Wiejskich z Majdanu Nepryskiego, połączone z degustacją lokalnych smakołyków. Mini-biesiadzie z kulaszą, krężołkami, pierogiem biłgorajskim oraz chlebem ze smalcem i ogórkiem, towarzyszyły przyśpiewki w wykonaniu akordeonisty Damiana Kulika, w które chętnie włączyli się zaproszeni goście. Na spotkaniu nie zabrakło również wspomnień o dawnych zwyczajach i tradycjach.
Realizacja projektu wprowadziła dzieci i młodzież w inspirujący świat sztuki i muzyki ludowej. Zaangażowanie w realizację projektu lokalnych twórców umożliwiło wykorzystanie ich potencjału kulturowego, wzmocniło i zacieśniło więzi wśród lokalnej społeczności.
Zadanie "Rękodzieło ludowe na Roztoczu" jest współfinansowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska", skąd biblioteka pozyskała prawie 14,5 tysiąca złotych. Z własnych środków wyda na jego realizację niewiele ponad 1 000.
Napisz komentarz
Komentarze