W uroczystościach wzięli udział m.in. Podsekretarz Stanu w MON Marek Łapiński, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, przedstawiciele władz lokalnych, placówek oświatowych, duchowieństwo, młodzież szkolna i mieszkańcy Hetmańskiego Grodu.
Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Michała Archanioła w Zamościu. Przewodniczył jej i Słowo Boże wygłosił biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej Marian Rojek. W homilii pasterz diecezji wyjaśnił, na czym polega katolicki patriotyzm i podkreślił znaczenie jedności bez której nie będzie wolnej i niepodległej ojczyzny.
Marszałek powrócił na swoje miejsce powiedział prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk:
O testamencie Józefa Piłsudskiego mówił w przemówieniu Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych:
Pięknie uczciliśmy odzyskanie niepodległości przez Zamość – podkreślił Jerzy Zacharow:
Byłem pewien, że to dzieło uda się doprowadzić do końca. To wspaniały dzień dla wszystkich mieszkańców Zamościa – powiedział Tomasz Włodarczyk, przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego:
Gościem podczas odsłonięcia pomnika Józefa Piłsudskiego był również pochodzący z Zamościa Marek Łapiński:
O zdanie na temat pomnika Marszałka zapytaliśmy zamościan:
Podczas uroczystości wręczono medale „Pro Patria” przyznawane „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”. Otrzymali je: Maria Gmyz, Krzysztof Goch, Jan Radzik, Marek Siedlecki, Andrzej Szymański oraz Tomasz Włodarczyk.
Medal „Pro Bono Poloniae” otrzymał Jerzy Zacharow:
Ostatnim punktem programu był koncert w sali widowiskowej Klubu Batalionowego, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego.
Całe kazanie biskupa Mariana Rojka:
Napisz komentarz
Komentarze