Światowy Dzień Uśmiechu obchodzony jest w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pierwsza edycja odbyła się w mieście Worcester w stanie Massachusetts i od razu przyciągnęła uwagę światowych mediów Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. 'smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie 'śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora.
W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu.
Według badań istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy a częstotliwość uśmiechu zmienia się z wiekiem – podczas gdy dzieci uśmiechają się nawet kilkaset razy dziennie, u dorosłych liczba ta spada nawet 10-krotnie, a warto i trzeba się uśmiechać.
Harvey Ball w inauguracyjnym przemówieniu w 1999 r powiedział: '(Ten dzień) odzwierciedla to, co jest w każdym z nas – patrząc na inną osobę chcemy ujrzeć uśmiech. Czasem o tym zapominamy. Czasem świat wydaje się wielki i pełen problemów, które trudno zrozumieć, a co dopiero rozwiązać. Zaczynamy wierzyć, że jesteśmy zbyt mali, żeby dokonać zmiany. Ale to nieprawda. Prawda jest taka, że każdy z nas może coś zmienić każdego dnia.”
Więcej o Światowym Dniu Uśmiechu- dziś (5.10) na antenie Katolickiego Radia Zamość
Napisz komentarz
Komentarze