Ma 47 m szerokości i jest wysoki na ponad 3 metry. Jego uroczyste odsłonięcie odbyło się w minioną niedzielę 30 września. Z inicjatywą upamiętnienia tej największej partyzanckiej bitwy II wojny światowej wyszło Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Zamościu, gdzie przestawiono rys historyczny wydarzeń z 1944 r. kiedy to Niemcy przeprowadzili zakrojoną na szeroką skalę akcję pod kryptonimem Sturmwind 1 i Sturmwind 2 wymierzoną przeciwko oddziałom partyzanckim operujących na obszarze południowej Zamojszczyzny w celu oczyszczenia szybko zbliżającego się frontu.
Uroczystej Mszy św. odprawionej za poległych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego walczących w bitwie pod Osuchami przewodniczył biskup senior prof. Jan Śrutwa.
Autorem projektu muralu i jego wykonawczynią jest pochodząca z Zamościa artystka Agnieszka Rzeźniak, absolwentka ASP we Wrocławiu.
Po nabożeństwie przy muralu miał miejsce meldunek zgodnie z ceremoniałem wojskowym, oraz jego odsłonięcie.
Na zakończenie odbył się koncert patriotyczny Jana Pietrzaka „Niepodległości 100+” w Klubie Batalionowym w Zamościu.
Dodajmy, ze w Bitwie pod Osuchami zginęło ok. 400 partyzantów AK i BCh. Kilkudziesięciu schwytanych zamordowano w lesie Rapy. Podczas akcji Niemcy spalili też osiem wsi. Wymordowali ok. 500 cywilów, a kilka tysięcy osób wywieziono do obozów.
Napisz komentarz
Komentarze