W programie:
godz. 14:00 msza św. polowa - plac przy Stacji Paliw Auto Gaz,
godz. 15:15 uroczystości jubileuszowe: przedstawienie rysu historycznego jednostki, wręczenie odznaczeń, wystąpienia gości,
godz. 17:00 pokaz sprzętu gaśniczego
godz. 18:00 występ Kapeli "Grześki"
godz. 19:00 zabawa pod gwiazdami z zespołem Diament.
Grochówka dla wszystkich i dmuchany plac zabaw dla dzieci.
Rys historyczny:
Dla drewnianej, słomą krytej, zabudowanej w ulicówkę wsi wielkie zagrożenie stanowiły pożary niszcząc jej zabudowania często doszczętnie. Sprawą ogromnej wagi była chęć przeciwdziałania i obrony przed zagrożeniami.
Z posiadanych zapisów, oraz przekazów ustnych dostrzec można, że początki Straży Pożarnej w Łabuńkach sięgają roku 1918, a założycielem jej był Bolesław Nowakowski, kiedy to na terenie naszym działała administracja austriacka. Wtedy to pod szyldem Ochotniczej Straży Pożarnej chodziło między innymi o przeszkolenie wojskowe młodzieży. Kiedy rozpoczęto działalność, władze okupacyjne zorientowały się o co chodzi i przerwały jej działania.
Ogień niejednokrotnie trawił budynki gospodarcze wraz z całym dorobkiem życia. Przełomowym staje się właśnie rok 1924, kiedy powstaje pożar, który niszczy młyn wodny, oborę folwarku oraz pięć innych gospodarstw. Komendant posterunku policji Franciszek Sierpiński ponownie zakłada Ochotniczą Straż Pożarną i staje się motorem rozkręcającym jej działania. Z pomocą przychodzą mu Ludwik Zakrzewski ówczesny Prezes, Franciszek Blomka – Naczelnik, oraz nauczycielka pani Mnichówna.
W latach 1925-1926 z uzyskanych zbiórek, kwest i darowizn, oraz zorganizowanych imprez, pobudowany zostaje drewniany dom ludowy wraz z remizą, w której to miejsce zajmuje ręczna sikawka i konne beczkowozy.
W 1938 roku zostaje pobudowany przy szosie, Zamość - Tomaszów Lubelski, murowany dom ludowy, ale napaść hitlerowska przerywa wszelkie życie społeczne. Po wyzwoleniu, kto przeżył wracał na swoje. Wrócili starzy – dołączyli do nich młodzi. Powoli powraca życie, a wraz z nim odbudowuje się Straż. Obejmując funkcję Prezesa – Jan Kowarz i Naczelnika – Leon Bilski rozkręcają działalność Straży, odradzają się stare tradycje. Stargani wojenną zawieruchą i tułaczką odchodzą na spoczynek. W 1949 roku funkcje Prezesa obejmuje Bronisław Kolenda, Naczelnika - Władysław Blomka, a Gospodarzem – Paweł Tomczak.
Życie toczy się podobnie i trwa do roku 1953, w którym to ponownie Prezesem zostaje Jan Kowarz, a Naczelnikiem Jan Karchut. Funkcję Skarbnika obejmuje Jan Petryk, a Sekretarzem zostaje Bronisław Kolenda. Po siedmiu latach obowiązki swoje przekazują młodszemu pokoleniu. W roku 1960 funkcję Prezesa obejmuje Julian Błoński, Naczelnika Władysław Oziomek, Skarbnika - Antoni Niemczuk, a Sekretarza - Jerzy Branecki. Zarząd wraz z członkami i społeczeństwem działa prężnie. Rozbudowuje Remizę, dba o swoją sprawność, organizuje imprezy kulturalne takie jak dożynki, dni miejscowości, zabawy taneczne. W roku 1962 dochodzi do kolejnej zmiany w zarządzie i tak funkcję Prezesa przyjmuje Zbigniew Zakrzewski, Naczelnika - Kazimierz Ciećko, Skarbnika - Jan Lachawiec, a sekretarzem jest Jerzy Branecki.
Zarząd działa prężnie, rozbudowuje Remizę, w 1972r zrodziła się myśl kupna samochodu i OSP kupuje Stara 28 do adaptacji na gaśniczy, który to, służy do roku 1978. W roku 1978 dzięki staraniom Zarządu nasza OSP otrzymuje z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu najstarszy samochód na jej wyposażeniu – Star – 25, GBM 2,5/8. którego używa do roku 2003. W latach 80-tych następuje przypływ nowych a zarazem młodych członków w szeregi OSP. Fakt ten sprawił że w rywalizacji na zawodach sportowo pożarniczych nasza jednostka zajmuje czołowe lokaty. W 2000 roku z funkcji Naczelnika rezygnuje Kazimierz Ciećko zostając członkiem honorowym, a jego miejsce zajmuje Mariusz Branecki. W 2003r dzięki staraniom Prezesa ZGm ZOSP RP, a zarazem Wójta Antoniego Wojciecha Turczyna OSP Łabuńki otrzymuje nieodpłatnie od Ministerstwa Obrony Narodowej samochód gaśniczy Star 244.
2004 rok zapisał się szczególnie w historii naszej OSP z uwagi na to, że otrzymaliśmy Sztandar, który jest chlubą naszej jednostki, a fundatorem jego jest Pani Marta Hołys. Fakt otrzymania samochodu powoduje większą mobilizację do działania jak również i mobilność naszej OSP o tereny trudno dostępne. W zawodach sportowo- pożarniczych OSP osiąga czołowe lokaty, coraz częściej bierze udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych.
W roku 2005 odchodzi do wieczności Jan Lachawiec, a funkcję Skarbnika obejmuje Leszek Kolaja. W 2007r. z funkcji Prezesa odchodzi Zbigniew Zakrzewski pozostając członkiem honorowym, a funkcję tą obejmuje Jerzy Branecki dotychczasowy sekretarz, funkcję sekretarza natomiast obejmuje Marcin Zygmunt.
W 2012 roku dzięki przychylności obecnego Pana Wójta zostaje wyremontowana istniejąca remiza i dostawiony nowy garaż na samochód bojowy, a plac przed garażem wybrukowany i ogrodzony. W tym samym roku otrzymujemy wyposażenie takie jak, piła do drewna, torba OSP-R1, motorola GM 360 oraz sprzęt ochrony osobistej.
Zadania stawiane przed OSP rosną, a Zarząd robi wszystko aby im sprostać, dlatego Zarząd naszej OSP w porozumieniu z Prezesem ZGm ZOSP RP cały czas podnoszą kwalifikacje członków jak również dążą do jak najlepszego doposażenia OSP w niezbędny sprzęt.
Napisz komentarz
Komentarze