Rozpoczęły się one od mszy św. w kościele parafialnym w Tereszpolu-Zaorendzie, sprawowanej w intencji Ojczyzny i poległych w bitwie powstańczej z 3 września 1863 roku.
Dalsza część wydarzenia miała miejsce na Wzgórzu Polak, gdzie rozpoczęto od odśpiewania hymnu narodowego Polski i Węgier, gdyż wojska węgierskie pomagały w tej bitwie polskim partyzantom. Na uroczystościach obecny był dyrektor węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie i radca prawny Ambasady Węgierskiej w Polsce, dr János Tischler, który podkreślał wielowiekową przyjaźń Polki i Węgier:
Wciągnięto również polską flagę na maszt, a także złożono meldunek zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Odczytano również Apel Pamięci i złożono wieńce pod pomnikiem upamiętniającym poległych powstańców. Następnie wydarzenia powstania styczniowego przybliżył w swoim wystąpieniu historyk, Tomasz Brytan.
Kolejne punkty programu były niezwykle atrakcyjne. Towarzystwo Edukacji Patriotycznej im. gen. Karola Ziemskiego z Nasutowa pokazało obozowisko powstańcze oddziału Ćwieka Cieszkowskiego, o czym informował Andrzej Nowicki:
25 batalion lekkiej piechoty z Zamościa zaprezentował ekspozycję sprzętu wojskowego, o czym informował szef Sztabu i Drugiej Lubelskiej Brygady Wojsk Obrony terytorialnej, major Wojciech Brykner:
Z kolei Biłgorajska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Wir” w inscenizacji historycznej przedstawiła akcję partyzantów z oddziału „Podkowy”, jaka miała miejsce między Biłgorajem a Zwierzyńcem wiosną 1943roku:
Uroczystości zakończyło ognisko patriotyczne i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Napisz komentarz
Komentarze