Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Obchody 77. rocznicy bitew pod Tomaszowem

Tomaszów Lubelski uczcił 77. rocznicę bitew, które zostały stoczone z wojskami niemieckimi między 17 a 27 września 1939 roku. Pierwsza miała miejsce w dniach 17-20 września, druga trwała od 22 do 27 września 1939 roku. Była to druga po bitwie nad Bzurą największa batalia kampanii wrześniowej. W pierwszej bitwie udział brały zjednoczone Armie „Kraków” i „Lublin” pod dowództwem gen. Tadeusza Piskora. W drugiej walczyły wojska Frontu Północnego utworzone z Armii „Modlin” generała Emila Przedrzymirskiego, dowodzone przez Stefana Dęba-Biernackiego.

W niedzielę (18.09) na Łąkach Stadniny Koni w Dąbrowie Tomaszowskiej tomaszowianie zebrali się, by uczcić pamięć poległych. Przed południem odprawiona została w ich intencji msza św której przewodniczył ks. Czesław Grzyb, dziekan Dekanatu Tomaszów Północ. Po niej przedstawiona została rekonstrukcja wrześniowych bitew.

Niedzielne uroczystości były już kolejnym dniem obchodów. Jest to wyraz troski o pamięć bohaterów, teraźniejszość i przyszłość naszej ojczyzny – podkreślił burmistrz Tomaszowa Lub. Wojciech Żukowski:

POSŁUCHAJ

Sobotnie uroczystości patriotyczno-religijne połączone zostały z uroczystością pogrzebową Żandarma ekshumowanego z bezimiennej mogiły w Leliszce:

POSŁUCHAJ

Udział w rekonstrukcji to zaszczyt – powiedzieli członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Przemyśla. Opisali również swoją rolę:

POSŁUCHAJ

Rekonstruktorzy powiedzieli nam również, jak rodzi się taka pasja:

POSŁUCHAJ

Rekonstrukcje bitew pod Tomaszowem organizowane są głównie z myślą o młodych. Dlaczego to takie ważne, powiedział w rozmowie z Anną Niderlą prof. Andrzej Olejko – historyk i wykładowca na Uniwersytecie Rzeszowskim.

POSŁUCHAJ

Udział w rekonstrukcjach to też dobry sposób na uatrakcyjnienie lekcji historii:

POSŁUCHAJ

Bitwami tomaszowskimi określa się szereg walk, bitew i potyczek stoczonych na terenie Roztocza i Lubelszczyzny we wrześniu 1939 r. Starcia te były szczególne, bo były toczone nie o zwycięstwo, a o honor polskiego żołnierza.

Scenariusz rekonstrukcji oraz całość obchodów koordynował Jarosław Antoszewski – podinspektor ds. obronnych i promocji w Wydziale Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych UM Tomaszów Lubelski.

Organizatorami obchodów byli UM Tomaszów Lubelski oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze