Warto przypomnieć, iż od 1815 roku nieopodal wsi Bukowina przebiegała - ustanowiona przez zaborców granica między zagarniętymi ziemiami Polski. Wójt Gminy Biszcza, Zbigniew Pyczko w rozmowie przypominał początki powstania imprezy:
Spotkanie Graniczne organizowane jest w celu krzewienia wiedzy i kultury, integracji lokalnego środowiska oraz zachęcania mieszkańców do poznawania historii Regionu:
Mieszkańcy Bukowiny podczas II wojny światowej przeżyli wiele tragedii:
Wydarzenie miało także wymiar edukacyjny, skierowany zwłaszcza do dzieci i młodzieży, dlatego w tym roku z okolicznościowymi wykładami wystąpili m.in. pochodzący z Biłgoraja Jego Magnificencja Marcin Fołtynowicz, były wieloletni i zasłużony rektor Akademii Zamojskiej oraz prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego, Piotr Flor.
Po oficjalnym powitaniu gości i referacie okolicznościowym przyszedł czas na część kulturalną imprezy. Na scenie prezentowały się zespoły z Gminy Biszcza, swoją twórczość literacką zaprezentował Stanisław Luchowski, wystąpił również Zespół Pieśni i Tańca Ludowego ‘Tanew’ z Biłgoraja. Były także rozgrywki sportowe i konkurencje sprawnościowe.
Ostatnim punktem programu było widowisko plenerowe zatytułowane ‘II Wojna Światowa –Wysiedlenie Bukowiny’ w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznych, radę rodziców i uczniów Szkoły Podstawowej w Bukowinie, Ochotniczą Straż Pożarną oraz Stowarzyszenie ‘Na Rzecz Bukowiny’. Imprezie towarzyszył rajd rowerowy szlakiem zaborów z odwiedzeniem miejsc pamięci w Siekanym, Płusach, Korchowie, Tarnogrodzie i Bukowinie.
Napisz komentarz
Komentarze